smutna dziewczyna siedząca na kanapie w nawiązaniu do tematu "czy endometrioza jest uleczalna?"

Czy endometrioza jest uleczalna?

Pomimo licznych badań naukowych i postępów w medycynie, endometrioza wciąż stanowi wyzwanie dla pacjentek i lekarzy. Pytanie o to, czy endometrioza jest uleczalna, wzbudza wiele kontrowersji i rozbieżnych opinii w środowisku medycznym. W tym artykule skupię się na rzetelnej wiedzy naukowej, aby bliżej przyjrzeć się naturze tej choroby, dostępnym formom leczenia oraz perspektywom na przyszłość.

Czy endometrioza jest uleczalna skoro mówimy o leczeniu?

Czy endometrioza jest uleczalna w kontekście leczenia? Często słyszymy o różnych metodach leczenia endometriozy, takich jak terapia hormonalna, operacje czy nawet dieta. Jednak czy istnieje pełna i trwała kuracja tej choroby? Obecnie, zgodnie z informacją podaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), endometrioza nie jest całkowicie uleczalna [1]. Możemy skutecznie leczyć jej objawy, osiągnąć remisję, ale nie istnieje lek ani znany sposób, który zapewniłby nam stuprocentową pewność, że choroba nigdy więcej nie pojawi się w organizmie. Dodatkowo, nie ma także znanych metod zapobiegania jej wystąpieniu [1].

Na dzień dzisiejszy nie istnieje jedna i długotrwała metoda, która całkowicie wyleczyłaby endometriozę. Niemniej jednak, istnieją różne podejścia terapeutyczne, które pozwalają na znaczną poprawę jakości życia kobiet oraz łagodzenie objawów choroby.

Warto podkreślić, że naukowcy prowadzą intensywne badania nad endometriozą. Starają się zrozumieć jej mechanizmy powstawania oraz szukają nowych i bardziej skutecznych form leczenia. Możliwe, że w przyszłości pojawią się bardziej precyzyjne i skuteczne terapie oparte na nowych odkryciach w zakresie genetyki, immunologii i terapii komórkowych.

"Leczenie" i zarządzanie endometriozą

Leczenie endometriozy jest zazwyczaj oparte na indywidualnym podejściu do pacjentki. Uwzględnia się jej wiek, objawy, zaawansowanie choroby oraz plany dotyczące potomstwa.

Najczęściej stosowane formy leczenia to:

  1. Farmakoterapia. Doustne środki antykoncepcyjne, progestageny, analogi GnRH i danazol mogą pomóc w łagodzeniu objawów, kontroli bólu i zmniejszeniu rozwoju tkanki podobnej do endometrium poza macicą.

    Metody te obejmują: pigułki antykoncepcyjne, hormonalne wkładki wewnątrzmaciczne (IUD), pierścienie dopochwowe, implanty, zastrzyki, plasterki. Metody te mogą nie być odpowiednie dla pacjentek, które chcą zajść w ciążę.

  2. Leki przeciwzapalne niesteroidowe (NLPZ) oraz środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen czy naproksen, są często stosowane w leczeniu bólu.

  3. Leczenie chirurgiczne, przeprowadzane często laparoskopowo, może być stosowane w zaawansowanych przypadkach, kiedy inne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Operacje są stosowane w celu usunięcia zmian endometrialnych, torbieli, zrostów i tkanki bliznowatej. Operacja może przynieść ulgę w bólu, wpłynąć na zmniejszenie się stanu zapalnego, poprawić komfort życia i uratować zdrowie, a nawet życie.

  4. Terapie alternatywne. Niektóre kobiety poszukują ulgi w medycynie alternatywnej. Możemy zaliczyć do tego takie metody jak:  akupunktura, osteopatia czy zmiana diety. Mimo, że brak dowodów naukowych, wskazujących na to, że leczenie alternatywne może wyleczyć endometriozę w pełni, to z pewnością stosowanie takich terapii przynosi pozytywne rezultaty. Możemy odczuć poprawę samopoczucia, zmniejszenie bólu, poprawę pracy przewodu pokarmowego i zmniejszenie poziomu stresu. Warto wspomnieć także o pozytywnym działaniu fizjoterapii uroginekologicznej.

Badania naukowe i nadzieje na przyszłość

Badacze z Royal Hospital for Women osiągnęli przełom, który może odmienić leczenie endometriozy. 

Według doniesień Guardian i Brisbane Times, badacze z Sydney Royal Hospital for Women przeprowadzili eksperyment, w wyniku którego udało im się wyhodować tkankę reprezentującą każdy znany typ endometriozy. Naukowcy obserwowali zmiany w tkankach i porównywali reakcje na różne metody leczenia.

Dzięki temu odkryciu badacze będą mogli spersonalizować leczenie endometriozy, dopasowując je do konkretnych typów.

Profesor położnictwa i ginekologii z Sydney Royal Hospital for Women, Jason Abbott, podkreślił, że to przełomowe odkrycie. Jest ono porównywalne do postępów dokonanych w leczeniu raka piersi trzy dekady temu.

„Trzydzieści lat temu traktowaliśmy wszystkie przypadki raka piersi tak samo”, powiedział Abbott. „Teraz wiemy, że istnieje wiele różnych typów raka piersi i leczymy je odpowiednio (…). Dzięki poznaniu typu endometriozy będziemy w stanie przewidzieć, czy pacjentka ma szansę na agresywną, inwazyjną formę choroby i zaproponować leczenie w celu zachowania jej płodności.”

Źródła:
  1. Endometriosis. (24 March 2023). Fact Sheet. World Health Organization. Dostępne online: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/endometriosis.
  2. Australian researchers make world-first endometriosis breakthrough. (1 June 2023). The Guardian. Dostępne online: https://www.theguardian.com/society/2023/jun/01/australian-researchers-make-world-first-endometriosis-breakthrough.