Endometrioza Rozmowy ze specjalistami

Fizjoterapia uroginekologiczna – endometrioza

wyświetlaj zawsze po wyszukiwaniu słów: "fizjoterapia uroginekologiczna endometrioza", "endometrioza fizjoterapia", "terapia endometrioza", "leczenie endometriozy"

Poniższy materiał, „Fizjoterapia uroginekologiczna – endometrioza”, został przygotowany przez dyplomowaną fizjoterapeutkę uroginokologiczną – PTUG, Dagmarę Drążek, która także jest endodziewczyną 🙂

Znasz ten czas kiedy nie masz siły ruszyć nogą, jesteś ciągle osłabiona, łapiesz często przeziębienia, masz ciągłe bóle w miednicy i problemy jelitowe? 


Tak, to może być endometrioza, która zaburza wiele aspektów Twojego życia. 


Ból miesiączkowy, ból podczas współżycia, zwiększone napięcie mięśni dna miednicy, niepłodność, zaburzona mikrobiota jelitowa i tym samym problemy jelitowe, hiperwentylacja chroniczna, problemy ze snem. To tylko niektóre dolegliwości związane z tą okropną chorobą. 
Endometrioza prowadzi do błędnego koła, które ciężko zatrzymać. 


Stan zapalny, który przy endometriozie występuje powoduje zlepienia tkanek, które powodują dolegliwości bólowe, zmniejszony przepływ płynów, zaburzenia mikrobioty jelitowej i oddychania, to z kolei powoduje pobudzenie układu nerwowego, wytwarzanie hormonów stresu i kolejny stan zapalny coraz bardziej zwiększający się, coraz większy ból, bo i kolejne ograniczenia ruchowe razem z kolejnymi zaburzeniami oddychania i tak dalej. 

 

Fizjoterapia uroginekologiczna - endometrioza. Co fizjoterapia ma do zaoferowania?

Fizjoterapia uroginekologiczna, trzewna oraz oddechowa jest w stanie pomóc Ci przerwać to błędne koło. 

Poprzez pracę wisceralną jesteśmy w stanie wraz z odpowiednio dobraną dietą oraz probiotykoterapią poprawić funkcjonalność mikrobioty jelitowej i zmniejszyć dolegliwości jelitowe. 

Poprzez terapię uroginekologiczną jesteśmy w stanie poprawić przepływy żylne i limfatyczne, zmniejszyć napięcia tkankowe i popracować nad prawidłowym funkcjonowaniem mięśni co zmniejsza m. in. dolegliwości bólowe. 

Poprzez terapię oddechową jesteśmy w stanie popracować z nadmiernym pobudzaniem układu nerwowego, zmniejszyć skutki stresu i tym samym wpływać na zaburzenia hormonalne oraz w przepływie żylno-limfatycznym oraz napięciu mięśniowym. 


Warto także pamiętać, że kompleksowa terapia uroginekologiczna nie będzie się ograniczała tylko i wyłącznie do pracy z miednicą, należy spojrzeć całościowo na ciało i tak też dobrać terapię. 

Terapeuta podczas pracy z ciałem u kobiety z endometriozą musi pamiętać o korelacjach pomiędzy powięzią, mięśniami oraz narządami. Należy pamiętać także o zaburzeniach psychosomatycznych jakie bardzo często w tym schorzeniu występują i pracy z emocjami. 

Dopiero spojrzenie na sprawę z wielu aspektów i połączenie pracy lekarza, fizjoterapeuty i dietetyka może dać kobiecie szansę na normalne i pełne energii życie. 
Należy tylko zadać sobie jedno ważne pytanie.

Czy jestem gotowa zostawić za sobą to, co mogło doprowadzić do choroby bądź pogarsza moje samopoczucie?

 

wyświetlaj zawsze po wyszukiwaniu słów "endometrioza dieta"
Dieta w endometriozie

Dieta w endometriozie „Dieta w endometriozie” to bardzo często wyszukiwane hasło w sieci, ponieważ szukając informacji na temat endometriozy, nie da się uniknąć tematyki związanej z dietą. Większość kobiet z

Czytaj więcej »