wyświetlaj zawsze po wyszukiwaniu słów: "endometrioza akupunktura" , "endometrioza i akupunktura" , "endometrioza ból, "endometrioza i medycyna chińska"

Endometrioza, akupunktura – na czym polega i jakie są jej korzyści?

Endometrioza i akupunktura – dlaczego poruszam ten temat?

Endometrioza i akupunktura – dostaje czasami wiadomości, z zapytaniem „Co Ty o tym sądzisz?” oraz „Czy powstanie na ten temat wpis?”. Wyniku zainteresowania moich Czytelniczek akupunkturą, postanowiłam przygotować taki wpis. Zajrzałam także do książki „Endometriose” Prof. Dr. Sylvii Mechsner i zobaczyłam, że wspomniała o akupunkturze w swojej książce, co mi podpowiedziało – warto poruszyć tą kwestię!

Postanowiłam więc, że najlepiej jeśli na ten temat wypowie się osoba, która zajmuje się tym na co dzień i jest w tej dziedzinie specjalistą.

Poniższy materiał przygotowała mgr Michalina Marciniak, dietetyczka i akupunkturzystka, zajmuje się odżywianiem wg. Medycyny Chińskiej, akupunkturą i ziołolecznictwem.

Prowadzi gabinet w Złotowie, gdzie łączy zabiegi akupunktury z indywidualnie dostosowanymi dla pacjenta zaleceniami dietetyczno-ziołowymi.

Prowadzi kursy z dietetyki według Medycyny Chińskiej, a w Szkole Akupunktury Tradycyjnej w Bydgoszczy prowadzi zajęcia dla studentów pierwszego i drugiego roku z zakresu dietetyki TCM, zdrowia kobiet i dzieci, oraz wybranych zagadnień akupunktury.

Należy do Polskiego Stowarzyszenia Akupunkturzystów Zawodowych, w którym pełni funkcję Skarbnika.

Na czym polega akupunktura?wyświetlaj zawsze po wyszukiwaniu słów: endometrioza i akupunktura, endometrioza akupunktura, endometrioza ból, akupunktura w endometriozie

Michalina Marciniak: Akupunktura polega na nakłuwaniu określonych punktów na ciele, znajdujących się wzdłuż przebiegu ścieżek energetycznych zwanych meridianami. Zabiegi dobierane są indywidualnie do potrzeb organizmu pacjenta, wykonywane cienkimi, sterylnymi jednorazowymi igłami.

Akupunktura i endometrioza

Michalina Marciniak: Według doniesień naukowych akupunktura jest skuteczną terapią do zmniejszenia bólu związanego z endometriozą i bolesnym miesiączkowaniem. Stwierdzono pozytywny wpływ na obniżanie stężenia markera CA-125 we krwi obwodowej, którego wartość bardzo często jest podwyższona w tym schorzeniu.

Czy u każdej kobiety z endometriozą akupunktura będzie przebiegać tak samo?

Michalina Marciniak: Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) postrzega organizm człowieka jako całość, a podstawowym celem terapii jest osiągnięcie równowagi energetycznej – to zapewnia dobre zdrowie i samopoczucie. Endometrioza to złożona choroba, a wg TCM wymaga indywidualnej diagnostyki i dostosowania terapii do potrzeb organizmu.

Protokół punktów dla pacjentki dobiera się indywidualnie – aby była jak największa korzyść z zabiegów.

Akupunktura i endometrioza – działanie przeciwbólowe

 wyświetlaj zawsze po wyszukiwaniu słów: endometrioza i akupunktura, endometrioza akupunktura, endometrioza ból, akupunktura w endometriozie

Michalina Marciniak: Przeciwbólowe działanie akupunktury polega na regulacji przepływu energii, w myśl zasady, że gdzie jest zastój tam mamy ból. Nakłucia wpływają na wytwarzanie endogennych opiatów peptydowych, konkretnie dwóch: endorfin i enkefalin, które po związaniu z receptorami opiatowymi określonych struktur mózgu działają przeciwbólowo i znieczulająco. Największą aktywność wykazuje jedna z endorfin nazywana – i- endorfiną, która wytwarzana jest przez przedni płat przysadki mózgowej.

Istotne jest, że zabiegi i terapia TCM wpływa na przyczynę dolegliwości, a zabiegi nie ograniczają się tylko do działania przeciwbólowego. Celem jest poprawa samopoczucia, wsparcie ukrwienia narządów w miednicy oraz usprawnienie prawidłowego przepływu energii i krwi w macicy. Dodatkowo praca z innymi stwierdzonymi przyczynami choroby i występującymi problemami (stres, dolegliwości trawienne, wsparcie gospodarki hormonalnej, dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym, bóle głowy oraz działanie na układ immunologiczny i działanie przeciwzapalne).

Akupunktura – pozostałe korzyści

Michalina Marciniak: Zabiegi akupunktury i elektroakupunktury mogą wpływać na utratę masy ciała, pomagają przy insulinooporności, zwiększają wrażliwość tkanek na insulinę i pomagają regulować poziom glukozy we krwi. Terapia przyczynia się do poprawy ukrwienia w narządach rozrodczych, udowodniono, że zabiegi z zastosowaniem elektroakupunktury stymulują przepływ krwi w jajnikach. Poza działaniem przeciwbólowym, stwierdzono ogólną poprawę jakości życia u kobiet stosujących akupunkturę.

Koniecznie przeczytaj inne rozmowy ze specjalistami. Wszystkie znajdziesz tutaj

Źródła

1. Lund I, Lundenberg T (2016) Is acupuncture effective in the treatment of pain in endometriosis?

2. Yang XuWenli ZhaoTe LiYe ZhaoHuaien BuShilin Song (2017) Effects of acupuncture for the treatment of endometriosis-related pain: A systematic review and meta-analysis. Effects of acupuncture for the treatment of endometriosis-related pain: A systematic review and meta-analysis – PubMed (nih.gov) [dostęp: 11.01.2022]

3. Jihe ZhuBlagica ArsovskaAndrijana Sterjovska-AleksovskaKristina Kozovska (2018) Acupuncture Treatment of Subfertility and Ovarian Endometrioma. Acupuncture Treatment of Subfertility and Ovarian Endometrioma – PubMed (nih.gov) [dostęp: 11.01.2022]