wyświetlaj zawsze po wyszukiwaniu słów: "endometrioza depresja" , "endometrioza", "depresja", "stany lękowe", "niepokój"

Endometrioza, depresja, stany lękowe – co mówią badania?

Endometrioza i stan psychiczny – depresja, stany lękowe, ból

Endometrioza, depresja, stany lękowe… Czy to ma coś ze sobą wspólnego?

Jak się okazuje, tak.

Poszukałam informacji i odkryłam, że istnieją nawet badania naukowe na ten temat. Badania, których wyniki są z jednej strony dość oczywiste, a z drugiej są szokujące.

To, co się może wydawać oczywiste to fakt, że przewlekły ból może prowadzić do depresji i stanów lękowych. Co jest natomiast tak szokujące? Skala. Co ciekawe, działać może to też w drugą stronę… Ale o tym później.

Być może zdziwisz się, bo endometrioza to przecież choroba ciała. Jednak odbija ona ślad także na zdrowiu psychicznym. Kobiety z powodu przewlekłego bólu oraz innych objawów ograniczają swoje życie towarzyskie. Cierpią na tym relacje zarówno przyjacielskie, zawodowe, ale także związki i małżeństwa. Brak wsparcia i zrozumienia w chorobie także może przyczyniać się do pogorszenia stanu psychicznego.

Endometrioza, to często walka z niepłodnością, bolesne współżycie i nie wszystkie pary przechodzą tę próbę.

Niestety, jeśli kobieta nie może poradzić sobie z bólem, bądź dotychczasowe sposoby na poradzenie sobie z bólem przestają działać, wówczas ból wydaje się dla niej jeszcze groźniejszy.

Gdy nie możemy sobie poradzić z bólem, czujemy się gorzej psychicznie. Ponadto, to ciągłe uczucie zagrożenia, niepewna przyszłość, lęk o zdrowie…

Na stan psychiczny może mieć także wpływ fakt, że diagnoza jest postawiona często po latach walki udowadniania, że coś nam dolega. A bywa i tak, że musi minąć dekada, zanim zostaniemy prawidłowo zdiagnozowanr.

Endometrioza, depresja i stany lękowe – statystycznie

16,7% pacjentek* zgłaszało depresję (od ciężkiej do umiarkowanej)
31,4% pacjentek* zgłaszało zaburzenia lękowe (od ciężkich do umiarkowanych)
48,0% pacjentek* miało objawy depresji (łagodna)
62% pacjentek* miało objawy lęku (łagodniejsze)
*ze zdiagnozowaną endometriozą.
Badanie: Lisa Katharina Schute (2011).

Endometrioza a ryzyko zaburzeń nastroju, stanów depresyjnych i innych

Stwierdzono, że osoby dotknięte endometriozą mają zwiększone ryzyko rozwoju zaburzeń depresyjnych, zaburzeń lękowych lub chorób związanych ze stresem, uzależnienia od alkoholu lub narkotyków lub ADHD w porównaniu z populacją ogólną (czyli osoby bez endometriozy). [1]

Jednocześnie naukowcom udało się udowodnić, że kobiety z zaburzeniami nastroju, depresyjnymi, lękowymi, związanymi ze stresem, zaburzeniami odżywiania, zaburzeniami osobowości i ADHD miały zwiększone ryzyko późniejszego rozwoju endometriozy. [1]

Kobiety z endometriozą są narażone na większe obciążenie psychiczne, jeśli występuje u nich przewlekły ból i jest ono tym większe, im większe są trudności w codziennym funkcjonowaniu spowodowane bólem. [3]

Psychoterapia to nie wstyd

kobieta u psychoterapeuty endometrioza depresja

Aby pomóc sobie w chorobie i w tak ciężkiej sytuacji, w jakiej stawia nas endometrioza, warto rozważyć wizytę u psychoterapeuty. Pamiętaj, że Twoje zdrowie psychiczne jest równie ważne. Ponadto depresja, stres, stany lękowe, to wszystko może wpływać dalszy na rozwój choroby.

Wizja operacji, walka z niepłodnością i wiele innych trudności, jakie napotyka się podczas życia z endometriozą, mogą powodować lęk. Doprowadzenie swojego zdrowia psychicznego, jest niezbędne do ogólnie pojętego zdrowia oraz do zmierzenia się z chorobą, jaką jest endometrioza.

O zdrowiu psychicznym możesz przeczytać więcej we wpisach przygotowanych wraz z psychoterapeutką Małgorzatą Orzeł – przejdź do wpisów ze specjalistami klikając tutaj.

Źródła:
  1. Psychiatric comorbidity among women with endometriosis: nationwide cohort study in Sweden. Menghan Gao, MSc, Ilona Koupil, MD, DSc, Hugo Sjöqvist, MSc, Håkan Karlsson, PhD, Sujata Lalitkumar, MD PhD, Christina Dalman, MD PhD, Kyriaki Kosidou, MD PhD, 2020.
  2. Psychische Auswirkungen von Endometriose. [Psychische Auswirkungen – Endometriose Vereinigung Deutschland e.V. (endometriose-vereinigung.de)]
  3. Endometriose – Psychische Belastung von Betroffenen. Johanna Netzl, Wolfgang Ihle, Barbara Voigt, Jalid Sehouli, Sylvia Mechsner, Charité Berlin, 2020).