Endometrioza, kojarzona jest z bolesnymi miesiączkami, czy może być groźna dla zdrowia, a nawet dla życia, jeśli jest nieleczona? Jakie mogą być konsekwencje niezaopiekowanej choroby? Jak zwykle, to zależy. W niektórych przypadkach choroba może być niebezpieczna.
Nieleczona endometrioza - czym grozi?
Czym jest endometrioza oraz jakie daje objawy, możesz przeczytać w tym wpisie, a tutaj możesz sprawdzić jakie są sposoby diagnozowania.
Konsekwencje nieleczonej endometriozy zależą od wielu czynników, a główne z nich to m.in. umiejscowienie endometriozy, czas oczekiwania na diagnozę i tempo postępowania choroby. Każda kobieta może mierzyć się z innymi konsekwencjami i innym nasileniem objawów. U niektórych kobiet choroba nie daje przykrych objawów lub nie nawraca po operacji, jednak nie dotyczy to wszystkich.
Zmiany endometrialne, choć klasyfikowane jako łagodne, mogą dawać „przerzuty” i powodować trwałe uszkodzenie narządów.
Ogniska endometriozy mogą rosnąć inwazyjnie i powodować trwałe uszkodzenia, na przykład poprzez zrosty na jelicie lub jajowodach, a nawet spowodować niedrożność jelita. Endometrioza wpływa na równowagę hormonalną i układ odpornościowy. Obecnie określa się ją jako chorobę ogólnoustrojową, którą należy leczyć interdyscyplinarnie.
Umiejscowienie na jajnikach, jajowodach może przyczyniać się do niepłodności. Przewlekły stan zapalny utrudniać może implantację zarodka w macicy.
Endometrioza na otrzewnej powoduje stany zapalne, przez co powstają zrosty, które natomiast mogą prowadzić do zmian anatomicznych. Endometrioza głębokonaciekająca może prowadzić do dysfunkcji i destrukcji narządów wewnętrznych, jak np. pęcherza moczowego, moczowodów. W ciężkich przypadkach powoduje wodonercze.
Endometrioza na płucu może prowadzić do odmy płucnej.
Konsekwencją, o której nie powinno się zapominać, to współwystępowanie depresji i stanów lękowych. Endometrioza wpływa na całokształt życia chorej kobiety i może znacznie obniżyć komfort życia i ograniczać zawodowo.
Podsumowując, czym grozi nieleczona endometrioza
Należy zaznaczyć, że nie u każdej kobiety mogą pojawić się poniższe konsekwencje, ani one wszystkie jednocześnie. Niektóre z nich występują częściej, jak np. przewlekły ból, a inne rzadziej np. konieczność wyłonienia stomii, wodonercze. Jednak są to możliwe konsekwencje choroby, jaką jest endometrioza, zwłaszcza jak nie jest odpowiednio leczona ani zaopiekowana i ma ciężki przebieg.
Możliwe konsekwencje:
- – ból przewlekły
- – niepłodność,
- – zmiany anatomiczne, ograniczona mobilność narządów wewnętrznych oraz ruchów ciała,
- – niedrożność jelita,
- – krew w stolcu i moczu, ból podczas mikcji i defekacji,
- – stomia,
- – niedrożność jajowodów,
- – odmy płucne,
- – wodonercze, niewydolność nerek,
- – histerektomia
- – ból podczas współżycia,
- – depresja i stany lękowe,
- – anemia.
Nieleczona endometrioza to najczęściej nierozpoznana endometrioza
Czas diagnozowania endometriozy wynosi nawet od 8 do 10 lat. Dane lekko się od siebie różnią, ale faktem jest, że a diagnozę czeka się latami, a nierzadko i dekadę. Gdy endometrioza nie jest zdiagnozowana, nie ma możliwości, aby ją leczyć. Co prawda, nie ma lekarstwa, które leczy endometriozę w 100%. Można natomiast stosować farmakoterapię, leczenie operacyjne, dietę i suplementację, fizjoterapię. Szybkie wykrycie choroby daje możliwość szybkiego wprowadzenia zmian w stylu życia, co może polepszyć komfort życia i spowolnić rozwój choroby lub go zatrzymać oraz zachować płodność. Szybsza diagnoza to także mniejsze konsekwencje spowodowane rozwojem choroby dla organizmu oraz brak konieczności wykonywania bardzo zaawansowanych operacji.
Niestety zdarza się także, że endometrioza leczona jest nieprawidłowo, a pacjentka jest przekonana, że jest w dobrych rękach i dopiero po latach okazuje się, że zastosowano nieodpowiednie leczenie. Ważne, aby endometriozę leczyć u specjalistów, którzy potrafią ją dobrze zdiagnozować i znaleźć wszystkie ogniska choroby (a nie tylko samą torbiel na jajniku) oraz ją leczyć w sposób prawidłowy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat endometriozy i stylu życia z tą chorobą to ściągnij darmowego e-booka (kliknij tutaj, aby otrzymać ebooka).