zdjęcie termoforu komfort życia endometrioza

Jaki wpływ na komfort życia ma endometrioza?

Endometrioza jest na tyle podstępna, że jej objawy mogą ingerować w praktycznie każdą sferę naszego życia. To drastycznie zmniejsza jego komfort i sprawia, że ważne potrzeby osób dotkniętych tą chorobą, nie mogą być zaspokojone. Ciekawe dane przedstawiły Panie: Mieczysława Irena Wyderka, Dorota Zalewska, Ewa Szeląg w artykule naukowym na temat wpływu endometriozy na komfort życia. W ich badaniach wzięło udział 150 kobiet, u których zdiagnozowano tę chorobę, a ich wyniki poznasz poniżej.

Ten artykuł napisałam razem z Yoko, która zaprojektowała i tworzy Yokompresy – naturalne termofory z pestek wiśni w kształcie macicy. Marzec jest miesiącem świadomości na temat endometriozy, dlatego chcemy zachęcić do świadomego zmniejszania dolegliwości i zapewniania sobie komfortu w przebiegu tej choroby. 

Najczęstsze bolączki

Komfort życia osób cierpiących na endometriozę może być niższy z wielu powodów. Każda osoba przechodzi chorobę na swój indywidualny sposób i może mieć inne objawy. Wśród najpopularniejszych można wymienić bóle miednicy mniejszej, bóle w czasie współżycia seksualnego czy problemy z zajściem w ciążę. Każdy z nich może druzgocąco zmniejszać komfort życia, a należy pamiętać, że często dolegliwości te się kumulują.

zdjęcie ból i endometrioza, utrudniający komfort życia
  • Przewlekły ból – W badaniach przytoczonych powyżej znajdziemy informację, że aż 94% chorych odczuwa silny ból podczas okresu. Co jeszcze smutniejsze, 64% cierpi z tego powodu również poza menstruacją. Zaledwie 12% osób określiło nasilenie swojego bólu jako słabe, natomiast 88% osób uznało swoje dolegliwości bólowe, jako silne lub bardzo silne. Bólem objęte mogą być różne obszary ciała, m.in. podbrzusze, spojenie łonowe, krzyż, barki czy lędźwie.
  • Dolegliwości jelitowe – Spadek komfortu życia u osób chorujących na endometriozę może przejawiać się także w problemach gastrycznych. Objawy mogą przypominać zespół jelita drażliwego oraz przejawiać się jako zaparcia, nudności, bóle w okolicy odbytu lub wzdęcia i tzw. endobelly. Między innymi z tego powodu warto, aby osoby z endometriozą uważnie podchodziły do swojej diety, aby zmniejszać te dolegliwości.
  • Pogorszenie zdrowia psychicznego – Nie tylko nasze ciało doświadcza negatywnych konsekwencji związanych z tą chorobą. Osoby z tą chorobą zgłaszają niepokój, wybuchy płaczu lub gniewu, frustrację, poczucie niezrozumienia, osamotnienie, przygnębienie, obniżone poczucie własnej wartości według oraz brak zainteresowania życiem towarzyskim. To, co również obniża komfort życia osób z endometriozą to trudności w zasypianiu i problemy z odpoczynkiem. Należy przy tym pamiętać, że nasz stan psychiczny ma wpływ na ból i poziom jego odczuwania. Oznacza to, że im gorzej się czujemy, tym trudniej nam będzie przezwyciężyć te dolegliwości. 
  • Problemy z zajściem w ciąże i bolesne stosunki – Endometrioza może powodować obniżenie płodności, a nawet bezpłodność. Inną dużą barierą, która będzie negatywnie wpływała na komfort życia, może być także bolesne współżycie oraz obniżenie libido i aktywności seksualnej. Jest to sytuacja trudna sama w sobie, a przy tym dodatkowo zmniejsza szanse na dziecko. Nie należy jednak tracić nadziei. Wiele kobiet dotkniętych endometriozą zostaje matkami – przeczytaj ich historie.

Co pozwala podnieść komfort życia osób z endometriozą?

Trudno jednoznacznie określić, jakie środki będa skuteczne w walce z endometriozą. Każdy z nas przechodzi ja inaczej i wymaga innego podejścia. Poniżej znajdziesz jednak trzy dość uniwersalne kroki, które warto wdrożyć w swoją codzienność, aby zmniejszyć te nieprzyjemne objawy i podnieść swój komfort.

  • Ćwiczenia – Mimo, że ruch może być ostatnią rzeczą, o której się myśli podczas bólu, to regularnie stosowany może poprawić komfort życia z endometriozą. Istotna jest tutaj fizjoterapia uroginekologiczna, ćwiczenia korygujące postawę ciała, joga, mobility, ćwiczenia oddechowe i medytacja, ale także ćwiczenia wzmacniające i codzienna aktywność, jak np. spacery, nordic walking, taniec lub inna ulubiona, która sprawia przyjemność. Aktywność ruchowa wspiera metabolizm, niweluje wzdęcia oraz zmniejsza ból miesiączkowy, dzięki temu, że tkanki są lepiej ukrwione, usuwane są toksyny a dostarczane składniki odżywcze i tlen. Dodatkowo ruch działa pozytywnie na powięź, która przez brak tego ruchu i często trwanie w jednej pozycji spowodowanej bólem, robi się sztywna. Narządy wewnętrzne są słabo ruchome w wyniku powstawania zrostów spowodowanych stanem zapalnym. Odpowiedni ruch połączony z fizjoterapią i ćwiczeniami hipopresyjnymi działa pozytywnie na ich ruchomość i mobilność oraz zmniejsza ciśnienie w obrębie jamy brzusznej, klatki piersiowej i miednicy. Nie zapominajmy, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na samopoczucie psychiczne oraz jest pomocna w leczeniu i profilaktyce depresji.
  • Dieta – Jako, że przy endometriozie występują dolegliwości trawienne, indywidualna dieta oraz suplementacja dobrana na podstawie badań może pomóc zmniejszyć te przykre objawy. Ponadto, u wielu endodziewczyn występuje także SIBO (zespół rozrostu bakteryjnego), zespół jelita drażliwego, niedobory pokarmowe, problemy z wchłanianiem składników odżywczych czy anemia. Dieta w tym przypadku jest kluczowa, aby nie tylko poprawić komfort życia, ale i stan zdrowia. Indywidualna dieta (najczęściej przeciwzapalna i z niskim indeksem glikemicznym) oraz suplementacja wspierają także eliminację estrogenów, zmniejszają stan zapalny, działają antyoksydacyjnie, poprawiają samopoczucie i dodają energii.
  • Termofor –  Okazuje się, że jednym z najczęściej stosowanych domowych sposobów na łagodzenie dolegliwości związanych z endometriozą jest ciepło. Termofory pozwalają rozluźnić napięte mięśnie i powięzi, zmniejszając tym samym nasilenie bólu. 
Zdjęcie: Yokompresy

"Według przeprowadzonej ankiety aż 94,55% osób chorych przyznało, że korzystało  z ciepła, np. z termoforów, do niwelowania bólu i innych nieprzyjemnych objawów endometriozy. Ponad 80% tych osób uznało miejscowe stosowanie ciepła, jako pomocne lub bardzo pomocne. A zaledwie 6% zapytanych osób, cierpiących na endometriozę, uznaje tę metodę za nieprzydatną w ich przypadku."

Przeczytaj cały artykuł na blogu Yokompresów: O czym pamiętać używając termoforu przy endometriozie?

Osoby z endometriozą często sięgają po termofor. Naczynia krwionośne rozszerzają się pod wpływem ciepła, a to ułatwia przepływ krwi. Dzięki czemu substancje odżywcze i tlen są dostarczane do miejsca objętego bólem. Przemiana materii w danym obszarze przyspiesza, a napięcia rozluźniają się. Miejscowe stosowanie ciepła nie tylko łagodzi ból, ale także może przyczyniać się do poprawy samopoczucia wśród osób dotkniętych endometriozą.

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy to metoda dla Ciebie, polecam Twojej uwadze Yokompres. To naturalny termofor z pestek wiśni zaprojektowany tak, by przynosił ulgę dokładnie w tych miejscach, w których nas boli.