Endometrioza Endometrioza - praktyczne wskazówki Rozmowy ze specjalistami Zdrowie

Odstawienie antykoncepcji – co dobrze wiedzieć?

zdjęcie tabletek i pomarańczy ostawienie antykoncepcji

Odstawienie antykoncepcji hormonalnej - przygotuj się do tego świadomie!

W ostatnim czasie na Instagramie odbył się mój live, którego gościnią była Paulina Pilarska – dietetyczka. Rozmawiałyśmy o antykoncepcji hormonalnej i o tym jak się świadomie przygotować do jej odstawienia. Naszej rozmowy możesz posłuchać tutaj.

Postanowiłam, że napiszę tu najważniejsze wnioski z naszej rozmowy, abyś miała skrót. Jeżeli masz natomiast chwilę czasu, to zapraszam Cię do wysłuchania całej naszej rozmowy.

Antykoncepcja hormonalna - czy to magiczne lekarstwo, po którym znikną wszystkie Twoje problemy?

Tabletki antykoncepcyjne są przepisywane często z powodów takich jak: nieregularne miesiączki, bolesne miesiączki, trądzik, PCOS, endometrioza i inne. Nie jest to jednak lekarstwem na te wszystkie problemy, ponieważ nie jest znana ich przyczyna. Trądzik może i zniknie przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej, ale co się stanie jeśli ją odstawisz? Problem powróci. Dużym minusem “leczenia” antykoncepcją hormonalną jest skupienie się wyłącznie na objawach bez identyfikacji przyczyn. Warto więc zastanowić się co było przyczyną i dlaczego mamy problemy hormonalne niż jedynie maskować problem. To jak używanie odświeżacza powietrza w bardzo brudnym pomieszczeniu – stosując go więc maskujesz nieprzyjemny zapach, a jak przestaniesz odświeżać, to z pewnością znów go poczujesz dopóki nie posprzątasz i nie pozbędziesz się przyczyny tego zapachu. 

Decydując się na odstawienie antykoncepcji możesz już podczas jej stosowania wdrożyć pewne zmiany, jak: dieta, suplementacja, sen, regulacja emocji i umiarkowana aktywność fizyczna. 

A co przy endometriozie?

tabletki antykoncepcyjne odstawienie antykoncepcji

Odstawienie antykoncepcji a endometrioza? Sytuacja jest bardziej skomplikowana przy endometriozie, bo antykoncepcja hormonalna bywa u niektórych konieczna lecz jest to bardzo indywidualna sprawa. Jednak nie każda kobieta z endometriozą stosuje antykoncepcje przez całe swoje życie – są też takie kobiety, u których wystarczy odpowiedni styl życia i endometrioza się nie rozwija. Nie namawiam Cię do ich odstawienia, jeśli chorujesz na endometriozę – taką decyzję zawsze podejmuje się po rozmowie z lekarzem prowadzącym i w zależności od Twoich planów na przyszłość, możliwości i zasobów. Z własnego doświadczenia wiem, że nie jest prosto zdecydować się na odstawienie, gdy w głowie kotłuje się mnóstwo myśli o tym, co się wówczas może stać. Paulina powiedziała mi coś, co być może pozwoli Ci podejść do tego racjonalnie – Zapytaj lekarza, co może się stać  gdy odstawisz antykoncepcję i spisz wszystkie za i przeciw. Jeżeli przeszkodą jest lęk przed nawrotem choroby i tym co z nią związane (bólu, nowych ognisk itd), skonsultuj tą kwestię także z psychoterapeutą. 

Jeśli masz endometriozę i planujesz zajść w ciążę zaraz po odstawieniu antykoncepcji, to już na etapie jej stosowania możesz się do tego przygotować właśnie poprzez dietę, indywidualną suplementację i uzupełnienie ewentualnych niedoborów.

Suplementacja, dieta i styl życia przy antykoncepcji hormonalnej

Jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną zadbaj w szczególności o:

  • indywidualną suplementację: Omega-3, kwasu foliowego, wit. D, B12, cynku, selenu, magnezu, probiotyki (wykonaj najpierw badania),
  • odżywczą, przeciwzapalną/śródziemnomorską dietę z niskim indeksem glikemicznym,
  • umiarkowaną i regularną aktywność fizyczną,
  • sen 7-9 godzin (przy czym pamiętaj, aby próbować chodzić spać max. 22-23).

Ważne! Stosując antykoncepcję hormonalną nie zapominaj o suplementacji kwasu foliowego. Mimo, że czujesz się zabezpieczona przed ewentualną ciążą, to nigdy nie masz 100% gwarancji. Według zaleceń kwas foliowy powinny stosować wszystkie kobiety w okresie rozrodczym, bez względu na stosowanie antykoncepcji. Przed zajściem w ciążę, kobieta powinna suplementować kwas foliowy przez 3 miesiące. Co jeśli go nie suplementujesz, a zapomnisz o tabletce? Lub będziesz stosować antybiotyk, który spowoduje mniejszą skuteczność działania antykoncepcji? Na bazie mojego własnego doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że mimo stosowania antykoncepcji dostałam krwawienia, co było spowodowane tym, że antybiotyk od stomatologa zaburzył jej metabolizm w organizmie, a więc i skuteczność antykoncepcji. 

 

Jakie badania warto wykonać?

Przed odstawieniem antykoncepcji hormonalnej warto wykonać poniższe badania:

  • morfologia,
  • wit. D
  • ferrytyna,
  • wit. B12, kwas foliowy 
  • insulina,
  • glukoza
  • TSH, FT3, FT4
  • lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL) 

Myślę, że najrozsądniej skorzystać z pomocy dietetyka, który pomoże Ci przejść przez ten proces oraz znajdzie przyczynę Twoich problemów.

Wpis został przygotowany na podstawie rozmowy z dietetyczką Pauliną Pilarską.

Przydatne linki:

Instagram Paulina Pilarska: https://www.instagram.com/pilarska_dietetyka

Strona www: https://paulinapilarska.pl/

Więcej materiałów przygotowanych ze specjalistami możesz znaleźć tutaj.