Kto z Was ma czasami ochotę, tak do herbaty w chłodniejszy dzień, na coś dobrego i słodkiego? I nie powodującego jednocześnie wyrzutów sumienia? Może by tak ciasto na kruchym spodzie z jabłkami i z kruszonką z płatków owsianych?
To ciasto poprawiło mi samopoczucie, mimo że zwykle go nie uzależniam od słodkości. Ale stało się i tak 🙂
Ciasto na kruchym spodzie kojarzy się zazwyczaj z dużą ilością białego cukru i mąką pszenną – ale zrobiłam małą podmiankę składników… zobacz jaką. Kruszonka także różni się od tej standardowej.
*nadmienię tylko, że ten przepis nie jest częścią żadnej diety
Składniki
Spód:
250g mąki orkiszowej typ 630
125g masła
100g ksylitolu
1 jajko
0,5 opakowania proszku do pieczenia
szczypta soli
Środek:
ok. 750g jabłek
cynamon
sok z cytryny
Kruszonka:
ok. 10 czubatych łyżek płatków owsianych
2 łyżki wiórków kokosowych
olej kokosowy roztopiony (niestety nie odmierzyłam dokładnie, ale po wymieszaniu z płatkami, płatki mają być całe z oleju- roztapiałam w trakcie więcej, gdy było trzeba. Około 3 łyżek w formie stałej)
miód – 1 łyżka
Sposób przygotowania
Spód: wymieszać wszystkie składniki na kruchy spód. Masło powinno być zimne. Następnie ciasto w formie kulki zawinąć w folię spożywczą i umieścić w lodówce na godzinę.
Środek: gdy ciasto na kruchy spód jest ostatnie 15 min w lodówce, można przygotować jabłka. Umyj je i obierz, a następnie pokrój w średnie kostki. Wymieszaj je z cynamonem (ilość wedle uznania) i skrop sokiem z cytryny.
Nagrzej piekarnik do 180 stopni.
Spód: po godzinie wyciągnij ciasto i rozwałkuj. Następnie umieść w lekko wysmarowanej tłuszczem formie. U mnie sprawdziła się szklana forma na tartę o średnicy 26 cm. Ciasto podczas przekładanie może się lekko rozpadać, możesz przenosić kawałkami i „posklejać” w całość już w formie. Pamiętaj, aby ciasta było też trochę na ściankach.
Przełóż jabłka do formy z ciastem i wsadź do piekarnika. Tak, na razie bez kruszonki 🙂
Kruszonka: Rozpuść sobie w tym czasie olej kokosowy. Wymieszaj płatki owsiane i wiórki z olejem kokosowym oraz miodem, tak aby całość płatków była mokra. Ilość miodu możesz modyfikować, zależy jak słodko lubisz.
Gdy minie około 30-35 min od wsadzenia ciasta do piekarnika, otwórz na chwilę piekarnik i posyp całość przygotowanymi płatkami owsianymi.
Piecz jeszcze około 25-30 min (około godzinę łącznie). Płatki powinny być zarumienione, ale nie przypalone. Pilnuj pod koniec.
Smacznego!
PS: jeśli lubisz słodkości w zdrowszej wersji sprawdź jeszcze: Kulki mocy z suszoną śliwką, Ciasto z dyni piżmowej, z pomarańczą i bardzo korzenne – przepis oraz Ciasto z buraków. Bezglutenowe.
A po historię ciasta z przepisu zapraszam Cię na moje konto na Instagramie.