Obiady, kolacje, przekąski Przepisy i inspiracje

Przepis na wegetariańskie kotlety z komosy ryżowej i czerwonej fasoli

wyświetlaj zawsze po wyszukiwaniu słów: "wegetariańskie kotlety", "przepis na wege burgery"

Większość z nas lubi burgery. Czy trzeba z nich całkowicie rezygnować jeżeli nie jemy czerwonego mięsa? Albo w ogóle mięsa? Nie trzeba! Podzielę się dzisiaj z wami przepisem na wegetariańskie kotlety z komosy ryżowej i czerwonej fasoli. Bez dodatku mięsa, bez glutenu. Ale z dodatkiem jajka 🙂 Ja wybieram te ekologiczne.

Dlaczego uważam, że te wegetariańskie kotlety są o niebo lepsze niż te z czerwonego mięsa? Po pierwsze smak. Mięso czerwone przestało mi smakować od kiedy go nie jadam. Po drugie komosa ryżowa, czyli inaczej nazywana quionoa, ma wiele wartości odżywczych. Jest bogata w przeciwutleniacze, jest lekkostrawna i bezglutenowa. Co do białka, to te zawarte w komosie ryżowej ma bardzo wysoką przyswajalność. A w 100g jest go ok. 14g. Quinoa jest źródłem kwasów nienasyconych (nasycone występują w bardzo małej ilości).

Te wegetariańskie kotlety nam tak posmakowały, że nie zdążyliśmy zrobić nawet ich zdjęcia. Musicie mi uwierzyć na słowo, że są po prostu przepyszne!

Składniki:

(z podanych składników wychodzi około 6 sztuk)

  • 1 szklanka ugotowanej komosy ryżowej
  • 250g fasoli czerwonej po odsączeniu (z puszki)/ jeżeli sami gotujecie, to po ugotowaniu również 250g
  • 1 jajko ekologiczne
  • ok. 45g (1/4 szklanki) mąki ryżowej
  • ok. 45g (1/4 szklanki) mąki jaglanej
  • łyżeczka papryki słodkiej mielonej
  • pół łyżeczki kurkumy (opcjonalnie lub inna dowolna przyprawa, np. kminek)
  • sól i pieprz
  • oliwa z oliwek lub olej rzepakowy do smażenia

Sposób przygotowania:

Jeżeli używasz fasoli z puszki, odsącz ją i przepłucz z soli na sitku. Komosę ryżową ugotuj według przepisu na opakowaniu. Potrzebujesz 1 szklankę UGOTOWANEJ. Komosa powinna ostygnąć i odparować.

Wskazówka: fasolę możesz rozdrobnić widelcem, ale nie musisz. Ja robiłam z całą i wyszło super.

Wymieszaj dokładnie ze sobą wszystkie składniki oprócz tłuszczu i formuj z nich burgery/kotlety. Smaż na średniej mocy palnika, na rozgrzanej patelni z oliwią z oliwek bądź olejem rzepakowym. Podsmażaj do momentu aż będą złociste. Około 5-6 min. z każdej strony. Ostrożnie przewracaj..

Sposób podania:

Kotlety możesz podać jako burgery z pełnoziarnistą lub bezglutenową bułką, z ulubionymi dodatkami np. sałatą, pomidorem i ogórkiem kiszonym. Jak dla mnie smakują idealnie właśnie z ogórkiem i karmelizowaną na miodzie białą cebulą.

Możesz je podać także jako dodatek do obiadu. Do ziemniaków bądź frytek z batatów i surówką.

Jeżeli lubisz takie warzywne inspiracje to wierzę, że spodoba Ci się wpis Co zrobić z ciecierzycy – inspiracje 🙂