"endometrioza dieta", dieta w endometriozie

Dieta w endometriozie

Dieta w endometriozie

„Dieta w endometriozie” to bardzo często wyszukiwane hasło w sieci, ponieważ szukając informacji na temat endometriozy, nie da się uniknąć tematyki związanej z dietą.

Większość kobiet z endometriozą faktycznie stosuje specjalne żywienie, głównie kierując się dietą przeciwzapalną. Jak sama nazwa wskazuje, dieta ta ma na celu łagodzenie stanów zapalnych w organizmie.

Jednak czy istnieje jedna uniwersalna wersja diety przeciwzapalnej dla każdego? Niestety nie. Istnieją jednak pewne grupy produktów, które warto wykluczyć z diety lub je znacznie ograniczyć, ponieważ nie są one odżywcze (jak na przykład fast foody i słodycze).

Dietę przeciwzapalną powinien dostosować indywidualnie dietetyk kliniczny, biorąc pod uwagę inne schorzenia pacjentki, ewentualne alergie i nietolerancje pokarmowe, a także kondycję układu pokarmowego. Nierzadko kobiety z endometriozą sięgają po duże ilości środków przeciwbólowych, co może wpływać na stan ich układu pokarmowego.

Bardzo dobrze temat diety przeciwzapalnej omówiła Marzena Rojek-Ledwoch w swoich podcastach Dieta w endometriozie okiem dietetyka i pacjentki, do wysłuchania których was serdecznie zapraszam.

Z dietetyk Marzeną przygotowałyśmy już kiedyś materiał „Jak wygląda konsultacja dietetyczna?”.

W Internecie niestety można znaleźć wiele sprzecznych informacji dotyczących diety, co jedynie wywołuje uczucie przytłoczenia. Dlatego warto polegać na wiedzy i doświadczeniu zaufanych specjalistów.

PODCAST CZ.1 >> Dieta w endometriozie okiem dietetyka i pacjentki cz.1 | Spreaker

PODCAST CZ.2 >> Dieta w endometriozie okiem dietetyka i pacjentki cz.2 | Spreaker

Filary diety przeciwzapalnej w endometriozie

wyświetlaj zawsze po wyszukiwaniu słów: dieta w endometriozie, endometrioza dieta, dieta przeciwzapalna, co jesc endometrioza

Jak już wspomniałam dieta w endometriozie musi być indywidualna, ale są pewne stałe filary, na których się opiera.

Włączamy do diety

  1. Warzywa zielonolistne
  2. Owoce jagodowe (borówki, aronia, maliny itp.)
  3. Kwasy omega-3 (tłuste ryby morskie, orzechy włoskie, olej rzepakowy na zimno, nasiona chia i siemię lniane)
  4. Przyprawy (kurkuma, imbir, kardamon, cynamon, czosnek)
  5. Pełnoziarniste produkty (dobrej jakości pieczywo na zakwasie, pełnoziarniste makarony, ryż brązowy basmati)
  6. A także: kiełki, awokado, oliwa z oliwek, rośliny strączkowe, pestki
  7. Zieloną herbatę, wodę

Eliminujemy/ograniczamy

  1. Fast foody
  2. Słodycze sklepowe, słone przekąski
  3. Żywność wysoko przetworzoną (np. gotowe posiłki)
  4. Wyroby cukiernicze (m.in. ciasta, ciasteczka). Tutaj mowa o kupnych.
  5. Czerwone mięso, przetwory z czerwonego mięsa.
  6. Cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, olej palmowy (słodycze, produkty wysoko przetworzone).
  7. Słodzone napoje gazowane

Warto podkreślić, że dieta przeciwzapalna w endometriozie ma wiele wspólnego z ogólnym pojęciem zdrowego żywienia, a także koncepcją „talerza zdrowia”.

Kwestia nabiału czy glutenu powinna być rozpatrywana indywidualnie. W sieci znajdziemy wiele mitów na ten temat, a bezpodstawne eliminowanie produktów może przynieść czasami więcej szkody niż pożytku. Warto jednak zwrócić uwagę na źródła tego nabiału czy glutenu (oczyszczona mąka pszenna – którą każdy powinien ograniczyć). Zdecydowanie lepszym wyborem jest używanie mąki pełnoziarnistej, orkiszowej, wybieranie pieczywa na zakwasie. Zamiast nabiału krowiego, lepiej może być tolerowany nabiał kozi i owczy. Na tę kwestię zwróciła uwagę także @dietetyknazdrowie, w części II swojego podcastu.

Rola diety w endometriozie

Czy warto stosować dietę, skoro nie wyleczy ona endometriozy? No cóż, jak wiadomo, nie istnieje 100% skuteczny lek na endometriozę. Dieta może jednak wesprzeć nasze starania, łagodząc stany zapalne, redukując dolegliwości bólowe, wzmacniając odporność, wspomagając regulację poziomu hormonów oraz pomagając w eliminacji toksyn. Warto także podkreślić, że wpływa ona korzystnie na ogólny stan zdrowia, zmniejszając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. W walce z endometriozą nasz organizm potrzebuje odpowiedniego „paliwa”, co dotyczy każdej choroby. Jeśli sądzisz, że niezdrowe odżywianie pomoże w radzeniu sobie z chorobą, niestety może to przynieść mizerne efekty.

Często przy endometriozie występuje zespół jelita nadwrażliwego (IBS) lub/i przerost flory bakteryjnej (SIBO). Dieta w tych przypadkach ma ogromne znaczenie i nie może być przypadkowa.

Źródła
  1. Dieta w endometriozie okiem dietetyka i pacjentki cz. 1 oraz cz. 2, Marzena Rojek- Ledwoch Dietetyk Na Zdrowie.
error: Treść jest chroniona prawami autorskimi i nie może być kopiowana bez zgody autora