spontaniczna aktywność fizyczna neat kobieta na rowerze

Spontaniczna aktywność fizyczna, czyli NEAT

Spontaniczna aktywność fizyczna – czym jest? Czy jest ważna i jeśli tak, to dlaczego? Wyjaśnię to w poniższym krótkim artykule. Aktywność fizyczna w endometriozie i innych chorobach przewlekłych jest bardzo istotna, a możemy zwiększyć jej ilość poprzez NEAT.

Spontaniczna aktywność fizyczna - NEAT - co to oznacza?

To aktywność niezaplanowana, ukierunkowana, nie treningowa, bez określonego tempa, ilości powtórzeń. Są to codziennie czynności, które wykonujemy, jak np. wejście po schodach, sadzenie kwiatków w ogródku. To każda niustrukturyzowana aktywność fizyczna.

NEAT (Non-exercise activity thermogenesis) – energia zużywana na wszystko, co robimy, poza spaniem, jedzeniem lub ćwiczeniami sportowymi.

Jak zwiększyć ilość spontanicznej aktywności fizycznej w ciągu dnia?

spontaniczna aktywność fizyczna neat rolki

 

Zwiększenie spontanicznej aktywności fizycznej nie jest tak naprawdę niczym skomplikowanym, ale wymaga zmiany niektórych nawyków. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym bez problemu zwiększysz swój NEAT.

  1. Wybieraj schody zamiast windy lub przejść połowę pięter schodami połowę windą.
  2. Do pracy dojeżdżaj rowerem lub idź pieszo jeśli to możliwe.
  3. Zaparkuj dalej od wejścia do sklepu/domu/miejsca, w które idziesz.
  4. Wstawaj min. raz w ciągu godziny jeśli masz pracę siedzącą. W tym czasie możesz pochodzić po mieszkaniu/biurze, pójść nalać sobie wodę, wykonać kilka ćwiczeń.
  5. Tańcz podczas wykonywania niektórych domowych czynności.
  6. Wyjdź kilka przystanków wcześniej z autobusu lub tramwaju i przejdź część drogi pieszo.
  7. Zamiast serialu – potańcz, pogotuj, posprzątaj, pośmiej się, powygłupiaj, powierć się. 😉

Ile kalorii można spalić dzięki NEAT i czym grozi niski NEAT?

Mała ilość spontanicznej aktywności fizycznej (a dokładniej niski NEAT) może przyczyniać się do:

❗rozwoju cukrzycy typu 2,
❗otyłości,
❗rozwoju chorób sercowo- naczyniowych.

Wydatek energetyczny spontanicznej aktywności fizycznej, może być większy (może osiągać nawet do 2000 kcal dziennie, lecz to już skrajny przypadek) niż wydatek energetyczny treningu. Pocieszające?❤

Ważna jest zarówno aktywność treningowa, jak i NEAT. Ćwicząc np. dwa razy w tygodniu po 30 minut, będziemy mieć tej aktywności fizycznej za mało. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o spontaniczną aktywność fizyczną, tym bardziej, że obecnie w większości poruszamy się samochodami  i spędzamy dużo czasu siedząc.

Czy spontaniczna aktywność fizyczna jest rzeczywiście spontaniczna?

Zidentyfikowano czynniki podwzgórza, które pośrednio i bezpośrednio zwiększają NEAT u zwierząt. Rozumiejąc, w jaki sposób NEAT jest regulowany, możemy docenić, że spontaniczna aktywność fizyczna wcale nie jest spontaniczna, ale jest starannie zaprogramowana.

Źródła
  1. Levine JA. Non-exercise activity thermogenesis (NEAT). Best Pract Res Clin Endocrinol Metab. 2002 Dec;16(4):679-702. doi: 10.1053/beem.2002.0227. PMID: 12468415. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12468415/