tajemnice długowieczności

„Tajemnice długowieczności”, Marta Zaraska – recenzja książki

Postanowiłam się podzielić z Wami moją krótką recenzją na temat książki, jaką miałam przyjemność ostatnio czytać. Tak, to była wielka przyjemność i muszę przyznać, że naprawdę dałam się zaskoczyć i czytając, czułam, że dokarmiam się rzetelną wiedzą.

Książka Tajemnice Długowieczności. Jak przyjaźń, życzliwość i optymizm pomagają dożyć stu lat, której autorką jest Marta Zaraska, jest książką tak wciągającą, że jednocześnie chcesz znać już treść kolejnej strony, ale nie przechodzisz dalej, bo musisz zanotować to, czego właśnie się dowiedziałaś. Autorka opiera się na licznych badaniach naukowych, nie ma w tej książce czarów, ale każdy kolejny rozdział to jak otwieranie nieznanych, zaczarowanych drzwi. Marta Zaraska odwiedziła także laboratoria i rozmawiała osobiście z naukowcami.

Mimo tak dużej ilości badań naukowych i informacji, nie czułam się przytłoczona, ponieważ książka jest napisana w lekkim stylu.

 

tajemnice długowieczności

Nie ufajcie nikomu, kto mówi, że odkrył tajemnice długowieczności.

Marta Zaraska

Żyjemy w czasach, w których propaguje się zdrowy styl życia: dieta, aktywność fizyczna, sen, suplementy. Na co się fiksujemy za bardzo, a o czym zapominamy? Na co się zamykamy? I w końcu, jakie znaczenie mają relacje międzyludzkie, optymizm, przyjaźń, życzliwość? Czy to może nam pomóc dożyć stu lat? Marta Zaraska nie neguje aktywności fizycznej ani zdrowego odżywiania, ale zwraca uwagę na inne, równie ważne elementy. Być może długowieczność i tajemnice, jak dożyć stu lat w dobrym zdrowiu, wydają się czymś abstrakcyjnym, ale czytając Tajemnice Długowieczności czułam, że nie odlatuje i wręcz stąpam twardo po ziemi, dzięki powoływaniu się autorki na badania naukowe. Autorka bierze na tapet wiele teorii na temat tego, jak mona wydłużyć swoje życie.

Czy w takim razie można stwierdzić, że Marta Zaraska odkryła tajemnice długowieczności? Nie. Już na samym wstępie autorka zaznacza: „Nie ufajcie nikomu, kto mówi, że odkrył tajemnice długowieczności”. Tym zostałam kupiona od razu 🙂

W książce przeczytacie między innymi o: stresie, depresji, małżeństwie, działaniach dobroczynnych, kortyzolu, łapaniu mysz, mikrobiocie jelitowej i wiele więcej.

Jeżeli interesujesz się zdrowym stylem życia i jesteś otwarta na więcej niż sama dieta i aktywność fizyczna, to myślę, że ta książka na pewno Cię zainteresuje.