Organizacja zbiórki na operację endometriozy lub/i leczenie niepłodności to krok, na który musi się zdecydować wiele kobiet. Postanowiłam przygotować na ten temat wpis, a pomogły mi w tym wskazówki kilku innych kobiet, które już to przeszły lub właśnie przechodzą.
Nie mam na celu namawiać nikogo na zakładanie zbiórki (nie taki jest cel), a umieścić ważne informacje dla osób, które już wiedzą, że je to czeka. Nie ważne, czy jest to kwota 80 tysięcy czy 20 tysięcy złotych. Otworzenie zbiórki zawsze będzie sytuacją stresującą. Chciałabym też uczulić, że mówienie takiej osobie „przecież da się to zrobić na NFZ” jest bardzo nieodpowiednie i takie komentarze warto schować do kieszeni :). Każdy kto się na to decyduje przemyślał już milion razy swoje za i przeciw i nie podejmuje nagłej oraz nieprzemyślanej decyzji. Uszanujmy to.
Organizacja zbiórki na operację endometriozy w najważniejszych punktach
1. Wybór platformy
Którą platformę wybrać na zbiórkę i dlaczego?
Przede wszystkim, warto wybrać stronę, która jest wiarygodna i na której są zbiórki typowo medyczne (na leczenie, operacje itp.), a nie takie, gdzie inni zbierają na wycieczkę lub na nowy telefon. Na takich stronach (np. zrzutka.pl) nie ma prowizji, ale dla niektórych taka zbiórka może się wydawać po prostu mniej wiarygodna i ludzie będą mniej chętni na wpłacanie pieniędzy. Siepomaga pobiera natomiast 6% prowizji, ale kwota ta jest automatycznie doliczana do kwoty zbiórki (samemu nie trzeba nic liczyć). Pamiętajmy, że praca ludzi, reklamy na fb – kosztuje.
Kolejnym argumentem jest podatek od zebranej kwoty. Na stronach, gdzie nie jest pobierana prowizja i zebrane pieniądze trafiają na konto prywatne, trzeba zapłacić podatek. W przypadku zbiórki na Siepomaga pieniądze trafiają na konto fundacji, która opłaca leczenie, płaci faktury itd.
Kobiety, które zapytałam wybrały Siepomaga i uważają, że warto „zainwestować” w wiarygodność i transparentność.
2. Weryfikacja dokumentów
Otrzymałam informacje, jak to wygląda na wyżej wspomnianej platformie.
Swoją tożsamość trzeba zweryfikować przelewem bankowym, podać swoje dane teleadresowe, przesłać dokumentację medyczną oraz kosztorys. Fundacja następnie to weryfikuje.
Czym jest ta wspomniana dokumentacja medyczna? To mogą być skany dokumentów z wizyty, wynik rezonansu, plan leczenia i kosztorys, zaświadczenie z kliniki po wpłaceniu zaliczki z podpisami, pieczątkami i wszelkimi potrzebnymi informacjami (np. jaki lekarz operuje).
Zbiórkę można zacząć na dwa sposoby:
- po wpłacie zaliczki do kliniki – która może dać określoną ilość dni na wpłatę zaliczki od ustalenia terminu operacji, więc jest to opcja, aby operacja odbyła się w szybszym terminie,
- lub przed wpłatą zaliczki – wówczas fundacji można przesłać samą wycenę leczenia i zbierać na zaliczkę i następnie zarezerwować termin.
3. Po weryfikacji - napisanie czegoś o sobie
W kolejnym kroku trzeba napisać coś o sobie i przesłać zdjęcia. Warto zadbać o to, aby tekst był poprawnie napisany i by „dobrze” się go czytało. Może masz kogoś znajomego, kto zajmuje się redakcją/korektą i sprawdziłby Twój tekst?
Następnie redaktor z Siepomaga także sprawdza tekst, wprowadza zmiany i konsultuje się z Tobą.
Zdjęcia, które dodajesz powinny być wyraźne i dobrej jakości.
Jeżeli interesuje Cię jak wygląda leczenie endometriozy za zachodnią granicą Polski, a może mieszkasz w Niemczech i nie wiesz gdzie się leczyć – to zapraszam Cię do przeczytania poniższego artykułu.
4. Ogłaszanie i nagłaśnianie zbiórki
Ogłoszenie zbiórki to najbardziej stresujący moment, ponieważ trzeba się „upublicznić”, poprosić o pomoc i wyjść do ludzi. Niestety trzeba się liczyć z tym, że może się pojawić jakiś niemiły komentarz i nie każdy będzie chciał pomóc. Ważne, aby nastawić się na własny cel. Nie każdy będzie rozumieć, dlaczego nie operujesz się w szpitalu we własnym mieście i dlaczego wybrałaś prywatne leczenie zamiast na NFZ.
Gdzie się ogłaszać?
- W mediach społecznościowych, grupach, forach.
- W pracy.
- W lokalnych stowarzyszeniach i fundacjach, w mediach.
- Warto pytać także lokalne firmy o pomoc.
Co jeszcze?
- Możesz otworzyć grupę na fb z licytacjami lub dołączyć do istniejącej grupy np. endolicytacje.
Twoje 1,5%
Darczyńcy mogą przekazać 1,5% podatku Tobie, rozliczając PIT. 1,5% może zbierać każda osoba chora i potrzebująca wsparcia. Więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie Fundacji Siepomaga.
Od Fundacji możesz otrzymać plakaty i ulotki i poroznosić je na przykład w pobliskich sklepach, szkołach, aptekach itp.
Od prowadzenia subkonta 1,5% nie jest pobierana prowizja.
Jest to dodatkowa możliwość, aby uzbierać potrzebne pieniądze na przykład na badania, rehabilitację, leczenie.