Endometrioza Endometrioza - informacje

Leczenie endometriozy za granicą. Certyfikowane ośrodki leczenia w Niemczech. Lista placówek

wyświetlaj zawsze po wyszukiwaniu słów: leczenie endometriozy, "leczenie endometriozy"

Jeżeli interesuje Cię jak wygląda leczenie endometriozy za zachodnią granicą Polski, a może mieszkasz w Niemczech i nie wiesz gdzie się leczyć – to zapraszam Cię do przeczytania poniższego artykułu.

Mieszkam w Niemczech od dwóch lat i mimo że o mojej chorobie dowiedziałam się jeszcze w Polsce, to tutaj zaczęłam się leczyć na poważnie. Powodem było oczywiście to, że wyjechałam, ale także bardzo duża dostępność ośrodków leczenia endometriozy. Z czym na pewno nie spotkałam się w Polsce.

Sporo informacji zebrałam, gdy sama szukałam dla siebie takiego miejsca. Z racji, że dostaje dużo pytań w tym temacie, postanowiłam się z Wami tym podzielić. Warto dodać, że w tych ośrodkach leczenia endometriozy całość kosztów leczenia pokrywa niemiecka kasa chorych. Nie płacisz za operację czy badania. Zapłacić możesz jedynie za pobyt w szpitalu (10 euro/dzień) lub za leki, które zazwyczaj możesz wykupić za 5 euro (jeśli są na receptę).

Leczenie endometriozy w certyfikowanej klinice – co to oznacza, że jest certyfikowana?

Od 2005 roku European Endometriosis League (EEL) oraz Endometriosis Research Foundation (SEF) określają warunki i kryteria certyfikacji. Certyfikację natomiast przeprowadza od 2016 roku EuroEndoCert.

Certyfikat EuroEndoCert potwierdza, że leczenie endometriozy w takiej placówce, odbywa się zgodnie z aktualnymi wytycznymi i opiera się na indywidualnych potrzebach kobiet. Taka klinika/placówka spełnia określone wymagania, aby dostać taki certyfikat.

Istnieją trzy poziomy:

Stufe I – praktyka endometriozy (godzina konsultacji)

Stufe II – klinika/poradnia endometriozy. Oddział endometriozy zgodnie z wytycznymi DGGG (Niemieckiego Towarzystwa Ginekologii i Położnictwa).

Stufe IIIcentrum leczenia endometriozy (Endometriosezentrum). Ośrodek endometriozy zgodnie z wytycznymi DGGG (Niemieckiego Towarzystwa Ginekologii i Położnictwa). I to właśnie takim ośrodkom chciałam poświęcić ten artykuł.

Nie tylko placówki w Niemczech posiadają takie certyfikaty, ale także ośrodki np. w Zurichu czy Wiedniu. Na końcu artykułu zostawię dla Ciebie link do listy takich miejsc. Jednak największa ilość takich klinik znajduje się właśnie w Niemczech.

 

Jakie warunki musi spełniać centrum, aby mogło być nazywane certyfikowanym centrum leczenia endometriozy?

 

Postaram się to prosto i w skrócie wyjaśnić, a dla chętnych zdobycia większej ilości szczegółów pozostawię link do całego dokumentu opublikowanego przez EuroEndoCert. Tam znajduje się więcej wytycznych, ja skupiłam się na najważniejszych.

Najważniejsze warunki i kryteria do spełniania od 2021 dla centrum leczenia endometriozy (Endometriosezentrum):

  1. Wymagania kadrowe: Klinika/centrum leczenia endometriozy musi działać pod kierownictwem lekarza ginekologa, który powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje i sam być także chirurgiem oraz operować. Powinien mieć kwalifikacje MIC II AGE (bądź może je mieć inny chirurg).
  2. Wymagania kadrowe: Endometriose-Diplom (kurs podstawowy, rozszerzony AGEM) lub certyfikat zgodny z kursem kwalifikacyjnym SEF, „Meisterklasse Endometriose“ der AGEM. Operatorzy (chirurdzy) muszą brać udział w co najmniej jednym kursie szkoleniowym odnośnie endometriozy rocznie (DEK, EEK, WES, SEF-Jahrestagung), uczestnictwo w kongresach (DGGG, AGE, FOG, DVR, ESHRE), alternatywnie jednodniowy staż w centrum leczenia endometriozy; realizacja interdyscyplinarnych konferencji dotyczących endometriozy (1x miesiąc).
  3. Badania i szkolenia: w ciągu trzech lat jedna praca/publikacja naukowa (wymieniona w Web of Science®), autor musi pochodzić z centrum endometriozy bądź udział w badaniu klinicznym z wprowadzeniem minimum jednego pacjenta. Raz do roku praca jako prelegent (wykład, rozdział w książce, publikacja artykułu itp.)
  4. Centrum endometriozy musi leczyć minimum 100 przypadków rocznie oraz przeprowadzać min. 50 operacji rocznie.
  5. Muszą być zapewnione specjalne konsultacje dla pacjentek pod kątem endometriozy.
  6. Wykorzystanie do wywiadu medycznego specjalnego kwestionariusza dotyczącego endometriozy (taki też sama wypełniałam).
  7. Diagnostyka i terapia bezpłodności (współpraca z ośrodkiem IVF, kliniką leczenia niepłodności – Kinderwunschpraxis)
  8. Diagnostyka i terapia bólu (współpraca z poradnią leczenia bólu/psychosomatyki – Schmerztherapie, a także fizjoterapią)
  9. Współpraca z Endometriose-Vereinigung Deutschland lub lokalnym ośrodkiem pomocy.
  10. Przeprowadzanie operacji endoskopowych, MIC (chirurgia małoinwazyjna, czyli laparoskopowa), laparotomia – pełna gama zabiegów.
  11. Chirurgia jelit i pęcherza moczowego, współpraca z urologią i chirurgią jamy brzusznej, współpraca z radiologiem.
  12. Badanie jakości (ostatnio, czyli rok po mojej operacji dostałam na e-maila ankietę do wypełnienia odnośnie mojego stanu zdrowia itp. co rozumiem służy między innymi jako badanie kontroli jakości zabiegów). Co ciekawe byłam w tej ankiecie pytana również o to czy korzystam z TMC, akupunktury, fizjoterapii, jogi.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej, zostawiam link do dokumentu, gdzie znajdziesz więcej informacji:

Zentren_Kriterien_21_(euroendocert.de)

 

Lista certyfikowanych ośrodków leczenia endometriozy (EuroEndoCert)

Głównie są to kliniki w Niemczech, ale na liście są także kliniki ze Szwajcarii, Austri, klinika z Czech i inne. Na poniższej liście nie ma jak na razie żadnej polskiej kliniki.

Listę znajdziesz pod tym linkiem: Zertifizierte Zentren – EuroEndoCert.

Przydać może się także ten link: Anforderungen – EuroEndoCert

Więcej o endometriozie na mojej stronie, znajdziesz też w zakładce Endometrioza.