wyświetlaj zawsze po wyszukiwaniu słów: "oddech endometrioza", "oddychanie endometrioza", "oddychanie przeponą"

Oddech torem przeponowym i endometrioza – ćwiczenie

Oddech i endometrioza – dlaczego o tym mówię? Dlaczego dla nas, endodziewczyn, oddech jest tak istotny? Dowiesz się tego z poniższego tekstu oraz poznasz ćwiczenie oddechowe.

Uważam, że oddech, a konkretnie edukacja dotycząca prawidłowego oddychania i regularne ćwiczenia oddechowe, są istotne dla każdej osoby. W życiu codziennym, szczególnie gdy doświadczamy przewlekłego stresu, nasz oddech staje się płytki. Oddychamy krótko, często przez usta.

Głównym mięśniem oddechowym jest przepona. Jednakże, gdy przechodzimy na płytki oddech, używając głównie górnej części klatki piersiowej, inne mięśnie oddechowe są zmuszone do większego zaangażowania, podczas gdy przepona pracuje mniej intensywnie, stając się mniej elastyczną. W rezultacie staje się twardsza i bardziej spięta. To z kolei wpływa na dotlenienie naszych mięśni i narządów. Niewłaściwe funkcjonowanie przepony ma także negatywny wpływ na mięśnie dna miednicy.

Ból, stres, ataki paniki i lęku, z którymi zmaga się większość endodziewczyn, sprawiają, że napotykamy trudności z efektywnym i prawidłowym oddychaniem.

Ćwiczenia oddechowe oparte na torze przeponowym pozwolą Ci zredukować nadmierne napięcie emocjonalne i mięśniowe, poprawić ruchomość klatki piersiowej, która często jest ograniczona u kobiet z endometriozą z powodu bólu, wstydu i lęku. Dla nas, lepsze dotlenienie ma kluczowe znaczenie ze względu na bóle, stany zapalne i spięte mięśnie.

Oddech, endometrioza: ćwiczenie dla Ciebie na dziś i na każdy dzień 

wyświetlaj zawsze po wyszukiwaniu słów: "oddech endometrioza", "oddychanie przeponą" , "oddychanie endometrioza"

  1. Usiądź wygodnie, w pozycji klęcznej lub „po turecku” – możesz podłożyć poduszkę pod pośladki, aby plecy pozostały proste. Jedną rękę umieść między piersią a obojczykiem, na klatce piersiowej, a drugą na dolnych żebrach. Oddychaj naturalnie, tak jak zawsze. Zastanów się, pod którą ręką dostrzegasz ruch i czujesz oddech. Czy odczuwasz, jak żebra się lekko rozszerzają, czy może oddech jest wyczuwalny tylko pod ręką na klatce piersiowej? A może oddychasz przez nos czy usta?
  2. Jeśli zauważasz, że oddychasz płytko i krótko, prawdopodobnie będziesz czuć oddech głównie pod ręką na klatce piersiowej. Taki sposób oddychania jest charakterystyczny dla osób doświadczających przewlekłego stresu.
  3. Postaraj się teraz umieścić obie dłonie na dolnych żebrach (patrz na zdjęcie). Skup się na tym obszarze podczas wdychania, tak abyś pod dłońmi poczuła, jak dolne żebra rozszerzają się na boki (mówimy tu o dolnych żebrach, a nie o brzuchu). Poprzez to działanie możesz pogłębić swój oddech, uspokoić się, zrelaksować i rozluźnić napiętą przeponę.
  4. Praktykuj tę technikę codziennie, wykonując kilka powtórzeń. Staraj się również oddychać przez nos, co dodatkowo przyczyni się do poprawy efektywności oddechu.

Zastanawiam się, jak sprawić, aby ten wpis skłonił cię do zainteresowania się swoim oddechem. Rozumiem, że zdobywanie informacji to jedno, a ich praktyczne wdrożenie to zupełnie inna sprawa. Już siedem lat temu, na zajęciach dotyczących emisji głosu, odkryłam istotę oddychania przeponowego i zdawałam sobie sprawę, że nie radzę sobie z nim najlepiej. Jednak ileż to trwało, zanim podjęłam konkretne kroki? No właśnie…

Wygląda na to, że bodźcem do działania był dla mnie dopiero problem z endometriozą (niestety), który w dużym stopniu zmotywował mnie do wprowadzania zmian, a nie tylko gromadzenia informacji. Wydaje się, że nadal otwieram się na te zmiany, i to w moim własnym tempie. Ciekawa jestem, jak to będzie wyglądać u Ciebie?

Ściskam, Patrycja🙂