Aktywność fizyczna Endometrioza - aktywność fizyczna Zdrowie

Yin & Yang w aktywności fizycznej

Ying & Yang w aktywności fizycznej – pewnie zastanawiasz się, co co chodzi? O czym ja chcę tu pisać? Wszystkiego się dowiesz, zostań tylko do końca. Na początku chcę choć trochę wyjaśnić, czym jest Ying & Yang, aby łatwiej można było zrozumieć dalszą część. Nie chcę się w nic wgłębiać i „filozofować” , a jedynie krótko przedstawić zależność. Potraktuj ten artykuł jako ciekawostkę, nawet jeśli uważasz, że Yin i Yang to bzdura. Prawda jest taka, że jakbyśmy tego nie nazwali, to zachowanie równowagi w naszym życiu wychodzi nam na zdrowie.

Yin & Yang – co to jest?

„Koncepcja yin i yang pochodzi z antycznej filozofii chińskiej i metafizyki. Opisuje ona dwie pierwotne i przeciwne, lecz uzupełniające się siły, które odnaleźć można w całym wszechświecie”(1)

Yin & Yang oznacza równowagę pomiędzy dwoma przeciwstawnymi siłami. Dobro i zło. Jasność i ciemność. Ciepło i zimno. Biel i czerń.

Podstawowe założenia:

  1. Nie wykluczają się nawzajem.
  2. Są współzależne.
  3. Wchłaniają i podtrzymują się wzajemnie.
  4. Mogą przekształcić się w siebie nawzajem.
  5. Część yin znajduje się w yang, a część yang znajduje się w yin. (1)

Yin & Yang na co dzień

Czy da się być w całkowitej równowadze? W ciągu dnia możemy być teoretycznie zarówno yin, jak i yang. Pytanie czego jest więcej. Yang to nasza aktywność. W dzisiejszym świecie jesteśmy zmuszeni robić wiele rzeczy szybko. Nie mamy czasu dla siebie, ciągle gdzieś gonimy i brakuje czasu na odpoczynek. Nasza równowaga jest zachwiana w kierunku yang. Nadmiar yang = zmniejszenie yin.

Mówiąc najprościej, jesteśmy zestresowani, otrzymujemy nadmiar bodźców (ile powiadomień dostajesz dziennie na telefonie?) oraz nie potrafimy się zrelaksować. Nasze emocje, styl życia – wszystko to najczęściej jest w energii Yang.

Można powiedzieć, że w większości jesteśmy w gotowości „Walcz albo uciekaj” – przyspieszone tętno, ciśnienie krwi, spięte mięśnie i podwyższona adrenalina.

Yin & Yang – aktywność fizyczna i tkanki

Czy aktywność fizyczną można podzielić na Yin & Yang? W pewnym sensie, tak!

Co w takim razie będzie Yang?

  • Wszystkie aktywności, które powodują u nas skok adrenaliny, poziomu hormonów stresu czy tętna. Te, które działają na nasze mięśnie, rozgrzewają. Są to ruchy cyklicznie i powtarzające się.
  • Będzie to m.in. bieganie, zajęcia fitness, siłownia, sporty zespołowe, Power Yoga i wiele wiele innych.

Co będzie Yin?

  • Wszelkie aktywności przeciwne. Uspokajające, wydłużające oddech, zmniejszające tętno i powodujące zmniejszenie poziomu hormonów stresu. Działają na naszą powięź, na kości i stawy.
  • Będzie to m.in. yin yoga, relaksacja, rolowanie czy np. medytacja w bezruchu.

Co ciekawe, nasze tkanki dzielą się na Yin i na Yang.

Tkanki Yang – mięśnie, krew, skóra.

Tkanki Yin – kości, stawy, więzadła

„Wszystkie nasze tkanki są ważne i muszą być ćwiczone, abyśmy mogli uzyskać optymalne zdrowie i witalność”(2)

Brak równowagi – jakie są skutki?

Bardzo często decydujemy się na aktywność Yang, zapominając o wyciszeniu organizmu. Pomijamy rozciąganie i rolowanie na koniec treningu, nie mówiąc już o chwili medytacji, wieczornej relaksacji czy uciskaniu punktów spustowych. Nie uspokajając organizmu, przechodzimy do kolejnych czynności codziennych. Szybki prysznic po treningu i biegusiem do pracy. Taka jest rzeczywistość. No dobra, a jak się już rozciągamy, to o czym myślimy? O kolejnych sprawach, które zaraz musimy załatwić.

Chociaż ja tu używam słowa „rozciąganie”, to np. w praktyce YinYogi chodzi o uciskanie, trwanie w danej asanie. Nie jest to „aktywne rozciąganie”.

Skutkiem braku takiej równowagi jest m.in. nieumiejętność oddychania. Oddychamy krótko i płytko. Kolejnym skutkiem jest „nagromadzenie się stresu”. Nie potrafimy nic nie robić, ani pobyć po prostu ze sobą. Mięśnie są pospinane, a więc pojawiają się różnego rodzaju bóle. Podwyższony poziom hormonów stresu (kortyzol) nie ma się obojętnie dla naszego organizmu.

Za dużo praktyki Yin będzie także skutkowało zachwianiem równowagi. Po silnym wysiłku potrzebujemy regeneracji, ale praktyka energetyzująca jest równie ważna. Tak więc najlepiej zachować odpowiednie proporcje.

Gdy Yin & Yang znajduje się w równowadze, można mówić o zdrowiu i harmonii. A gdy tej równowagi zabraknie? Odpowiedz sobie.

Yin Yoga – jak było u mnie?

Odkąd pamiętam moja aktywność fizyczna była typowo Yang. Jak reszta mojego życia. Treningi siatkówki, AWF, bieganie, siłownia, 12 km Runmageddonu – nie ma problemu! Może nie byłam żadnym asem, ale to były moje aktywności i to lubiłam. Próbowałam jogi wiele razy, zawsze mając wrażenie, że nic nie robię i tracę czas. Podczas technik relaksacji na studiach, mało kto potrafił się świadomie relaksować. Wiele osób po prostu od razu zasypiało i … chrapało. Niestety obecnie do rzadkości należy umiejętność świadomego wypoczywania. Zazwyczaj jako odpoczynek traktujemy sen (który jest oczywiście ważny) albo kanapę i TV.

Dynamiczna joga – to od tego próbowałam. Vinyasa, Power Yoga, Ashtanga… wszystko pod tymi nazwami! Gdy po raz pierwszy spróbowałam Yin Yogi, to męczyłam się jak nigdy dotąd. Podczas Yin Yogi trwamy w jednej pozycji przez długi czas. Sesje takie są długie – 50 min, ponad godzinę. Wtedy właśnie walczysz z myślami, które nagle zlatują się milionami do Twojej głowy. Nie potrafiłam nie myśleć i się zrelaksować – do tej pory jest mi przeogromnie ciężko.

To jednak cudowny sposób, aby pobyć Yin. Spróbować. I odnaleźć czasami trochę tej równowagi, której na co dzień nam brakuje.

W praktyce Yin pracuje się z powięzią, a obszary jakie głównie obejmuje to m.in. miednica, biodra i dolna część kręgosłupa.

Ciekawostka

Yin Yoga jest praktyką wychładzająca. Dlatego też, na czas tej praktyki warto założyć np. skarpetki i bluzę. Jeśli nasze ciało jest w tym czasie zbyt wychłodzone, lepiej wybrać rozgrzewającą sesję. Te wychładzające sprawdzają się w okresie letnim i wiosennym, a rozgrzewające w chłodniejszych miesiącach.

Kolejną ciekawostką jest to, że Yin Yoga jest polecana kobietom podczas menstruacji! Jeżeli nie ma oczywiście żadnych innych przeciwskazań. Pomaga ona złagodzić dolegliwości bólowe. I dlaczego to jest tak ciekawe? Dla przykładu, Ashtanga nie zaleca praktykowania podczas menstruacji. Jest to więc dobry sposób na relaksację i zastąpienie dynamicznych ćwiczeń w tych dniach.

Przeciwskazania do Yin Yogi

W przypadku chorób przewlekłych zawsze powinno się skonsultować z lekarzem przed podjęciem nowej aktywności fizycznej. Podobnie jest z Yin Yogą.

Przeciwskazania:

  • niedawno przebyte operacje
  • cukrzyca
  • padaczka
  • wysokie ciśnienie
  • ciąża
  • urazy stawów

Jeżeli ogólnie ciężko Ci się zmotywować do jakiejkolwiek aktywności, zapraszam Cię do przeczytania Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie – korzyści.

Źródła:

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Yin_i_yang
  2. Bernie Clark. „Yin Yoga Najspokojniejszy trening świata”. Białystok, 2016.
  3. Materiały własne