Poniższy materiał, „Fizjoterapia uroginekologiczna – endometrioza”, został przygotowany przez dyplomowaną fizjoterapeutkę uroginokologiczną – PTUG, Dagmarę Drążek, która także jest endodziewczyną 🙂
Znasz ten czas kiedy nie masz siły ruszyć nogą, jesteś ciągle osłabiona, łapiesz często przeziębienia, masz ciągłe bóle w miednicy i problemy jelitowe?
Tak, to może być endometrioza, która zaburza wiele aspektów Twojego życia.
Ból miesiączkowy, ból podczas współżycia, zwiększone napięcie mięśni dna miednicy, niepłodność, zaburzona mikrobiota jelitowa i tym samym problemy jelitowe, hiperwentylacja chroniczna, problemy ze snem. To tylko niektóre dolegliwości związane z tą okropną chorobą.
Endometrioza prowadzi do błędnego koła, które ciężko zatrzymać.
Stan zapalny, który przy endometriozie występuje powoduje zlepienia tkanek, które powodują dolegliwości bólowe, zmniejszony przepływ płynów, zaburzenia mikrobioty jelitowej i oddychania, to z kolei powoduje pobudzenie układu nerwowego, wytwarzanie hormonów stresu i kolejny stan zapalny coraz bardziej zwiększający się, coraz większy ból, bo i kolejne ograniczenia ruchowe razem z kolejnymi zaburzeniami oddychania i tak dalej.
Fizjoterapia uroginekologiczna - endometrioza. Co fizjoterapia ma do zaoferowania?
Fizjoterapia uroginekologiczna, trzewna oraz oddechowa jest w stanie pomóc Ci przerwać to błędne koło.
Poprzez pracę wisceralną jesteśmy w stanie wraz z odpowiednio dobraną dietą oraz probiotykoterapią poprawić funkcjonalność mikrobioty jelitowej i zmniejszyć dolegliwości jelitowe.
Poprzez terapię uroginekologiczną jesteśmy w stanie poprawić przepływy żylne i limfatyczne, zmniejszyć napięcia tkankowe i popracować nad prawidłowym funkcjonowaniem mięśni co zmniejsza m. in. dolegliwości bólowe.
Poprzez terapię oddechową jesteśmy w stanie popracować z nadmiernym pobudzaniem układu nerwowego, zmniejszyć skutki stresu i tym samym wpływać na zaburzenia hormonalne oraz w przepływie żylno-limfatycznym oraz napięciu mięśniowym.
Warto także pamiętać, że kompleksowa terapia uroginekologiczna nie będzie się ograniczała tylko i wyłącznie do pracy z miednicą, należy spojrzeć całościowo na ciało i tak też dobrać terapię.
Terapeuta podczas pracy z ciałem u kobiety z endometriozą musi pamiętać o korelacjach pomiędzy powięzią, mięśniami oraz narządami. Należy pamiętać także o zaburzeniach psychosomatycznych jakie bardzo często w tym schorzeniu występują i pracy z emocjami.
Dopiero spojrzenie na sprawę z wielu aspektów i połączenie pracy lekarza, fizjoterapeuty i dietetyka może dać kobiecie szansę na normalne i pełne energii życie.
Należy tylko zadać sobie jedno ważne pytanie.
Czy jestem gotowa zostawić za sobą to, co mogło doprowadzić do choroby bądź pogarsza moje samopoczucie?
Endometrioza i akupunktura – dlaczego poruszam ten temat? Dostaje czasami wiadomości, z zapytaniem „Co sądzisz o endometriozie i akupunkturze?” oraz „Czy powstanie na ten temat wpis?”. Wyniku zainteresowania moich czytelniczek
Osteopatia wisceralna – czy to pojęcie jest Ci znane? I w czym może Ci ona pomóc jeśli zmagasz się z chorobą, jaką jest endometrioza? Poprosiłam specjalistę mgr Tomasza Jurkiewicza o
Dieta w endometriozie „Dieta w endometriozie” to bardzo często wyszukiwane hasło w sieci, ponieważ szukając informacji na temat endometriozy, nie da się uniknąć tematyki związanej z dietą. Większość kobiet z