Endometrioza Endometrioza - informacje

Endobelly – czyli powiększony wzdęty brzuch u kobiet – endometrioza

wyświetlaj zawsze po wyszukiwaniu słów: endobelly, endometrioza, endometrioza duży brzuch

Endobelly – co to oznacza?

Endobelly, co to dokładnie znaczy?

Belly – oznacza brzuch, a Endo – pochodzi od choroby, jaką jest endometrioza. A więc, endobelly oznacza endobrzuch.

Nazwa EndoBelly została wymyślona przez same pacjentki chorujące na endometriozę. Kobiety z endometriozą doświadczają pewnej nieprzyjemnej  dolegliwości, a mianowicie – powiększenie obwodu brzucha. Nie jest on związany z nadwagą, otyłością, ani przybraniem dodatkowych kilogramów. Pojawia się u kobiet także bardzo szczupłych. 

Niestety, nie jest to jedynie problem natury wizualnej, czy też estetycznej, ponieważ Endobelly może towarzyszyć także ból, gazy i biegunki. Rozmiar tego powiększonego brzucha osiąga niejednokrotnie takie rozmiary, że wygląda jak ciążowy. Sama cierpię z tego powodu i wiele razy nie byłam w stanie założyć ulubionych spodni lub musiałam je rozpinać nawet w miejscach publicznych. 

EndoKobiety dzielą się zdjeciami swoich endobrzuszków oznaczonymi hasztagiem #endobelly na Instagramie i innych portalach społecznościowych, aby pokazać społeczeństwu swój problem. Ponadto z każdej strony jesteśmy bombardowani zdjęciami płaskich brzuchów, przez co nasz obraz prawdziwej rzeczywistości jest nieco zniekształcony.

ZOBACZ >> DZIENNIK OBJAWÓW ENDOMETRIOZY

Co jest przyczyną EndoBelly? 

wyświetlaj zawsze po wyszukiwaniu słów: endobelly, endometrioza duzy brzuch :

Każda z nas, kobiet z endometriozą i Endobelly, chciałaby wiedzieć co się przyczynia do powstania tej dolegliwości, która jest tak dużym dyskomfortem. 

Niestety nie ma jeszcze jednoznacznej przyczyny, a endometrioza cały czas jest pod lupą badań naukowych.

 Jednak z tego, co się obecnie uważa za przyczynę EndoBelly, jest m.in.:

  • stan zapalny spowodowany endometriozą 
  • SIBO
  • nietolerancje pokarmowe i wrażliwość na gluten
  • problem z rozkładem fruktozy i laktozy w jelicie cienkim
  • problem z prawidłowym funkcjonowaniem mięśni jelit (perystaltyka) – na co wpływają także hormony  

Niektóre z tych kwestii wyjaśniła w swojej książce „Endometriose” Prof. Dr. Sylvia Mechsner. Postaram się na podstawie tego właśnie źródła opisać te zależności. 

W dużej mierze są to zależności, które mają związek przede wszystkim z układem pokarmowym. Bowiem problemy ze strony układu pokarmowego występują u kobiet z endometriozą ponadprzeciętnie. A u 30% z nich diagnozuje się IBS (czyli zespół jelita drażliwego). Wiele dolegliwości związanych z endometriozą, jest podobnych właśnie do IBS więc taką diagnozę dość łatwo jest postawić, tym bardziej gdy endoskopowo nie są widoczne żadne zmiany na jelicie. 

Ważne: EndoBelly nie jest objawem, na podstawie którego diagnozuje się endometriozę. Do pewnego stopnia powiększony brzuch przed miesiączką, może być fizjologicznym i normalnym zjawiskiem – DO PEWNEGO STOPNIA!

SIBO – rozrost bakteryjny w jelicie cienkim

O SIBO mówimy wtedy, gdy w jelicie cienkim znajdują się bakterie, które nie powinny się tam znaleźć, bo ich miejsce jest w jelicie grubym. 

SIBO może powodować, że brzuch jest wzdęty, natomiast nie jest jeszcze zbadane, jaki ma to związek z endometriozą.

Do innych objawów SIBO zaliczamy także: nadmierne gazy, zaparcia, przewlekłe biegunki wodniste lub tłuszczowe, bóle brzucha, mdłości, zmęczenie, uczucie pełności. 

Jeśli doświadczasz takich objawów i jednocześnie chorujesz na endometriozę, warto wykonać test na SIBO. Sprawdź także czy pomocna będzie dieta w uboższą ilość węglowodanów prostych lub dieta LOW FODMAP. 

Więcej o SIBO przeczytasz w tym wpisie >> SIBO i endometrioza.

Laktoza i fruktoza

Prof. Dr. Sylvia Mechsner opisuje także, że u kobiet z endometriozą występują zaburzenia rozkładu cukrów w jelicie cienkim: laktozy i fruktozy. Przez co docierają one dalej, do jelita grubego, a tam stanowią idealną pożywkę dla znajdujących się w nim bakterii. Powoduje to nieprzyjemne objawy oraz bóle. 

Niestrawiona laktoza zatrzymuje wodę w jelicie grubym – w następstwie pojawiają się biegunki. 

Rozkładanie cukrów następuje na drodze fermentacji – a więc powstają gazy. 

Wzrasta ciśnienie osmotyczne treści jelitowej. 

Co za tym wszystkim idzie? Powiększenie się także obwodu brzucha.  

Gluten 

Mówi się, że jeśli dobrze tolerujemy gluten, to nie powinniśmy całkiem go eliminować z diety, a wykluczyć np. białą mąkę pszenną, która jest bezwartościowa. Że całkowite wykluczenie powinny stosować osoby chorujące na celiakię.

Kobiety z endometriozą nie chorują na celiakię, ale (jak napisała w swojej książce Prof. Dr. Mechsner) często występuje u nich nadwrażliwość na gluten. 

Warto przyjrzeć się tej kwestii i obserwować jak się czujemy spożywając produkty zawierające gluten. 

Perystaltyka

Przesuwanie treści pokarmowej i trawienie zachodzi dzięki mięśniom gładkim, które pracują mimo naszej świadomej woli. Nie kontrolujemy ich tak, jak kontrolujemy mięśnie szkieletowe (w każdej chwili możesz napiąć biceps, ale treści pokarmowe przesuwane są bez Twojej woli). 

Prf. Dr. Mechsner opisuje, że natknęła się na badanie, w którym za pomocą sondy badano wzór ruchów żołądka i jelit. Sonda ta docierała aż do dwunastnicy. Badanie wykazało, że u kobiet z endometriozą wzór ruchów był inny – nieskoordynowany i nieregularny – w porównaniu do kobiet zdrowych.  Prawdopodobnie to może się przyczyniać do zatrzymywania/cofania się gazów i nieefektywnej pracy układu pokarmowego. Bo jak wiemy, ruchy perystaltyczne powinny być skoordynowane, aby prawidłowo i efektywnie przemieszczać treści pokarmowe. 

Ale dlaczego te problemy pojawiają się cyklicznie? Perystaltyka jest także kontrolowana hormonalnie. A więc na ruch mięśni jelit ma wpływ stężenie hormonów. 

Mam nadzieję, że te treści były dla Ciebie przydatne!

Źródła:

Endometriose, Prof. Dr. Sylvia Mechsner. ZS VERLAG 2021.