carpaccio z buraków

Carpaccio z buraków, z serem kozim i rukolą

Carpaccio z buraków, z serem kozim i rukolą to idealny pomysł na szybką, zdrową i pyszna kolację albo przekąskę. Buraki mają szereg pozytywnych właściwości dla naszego organizmu. Między innymi chronią naszą wątrobę przed toksynami. Buraki polecane są szczególnie osobom zmagającym się z anemią. Carpaccio z buraków to idealny zamiennik dla carpaccio z mięsa, szynki parmeńskiej. Jeżeli nie spożywasz czerwonego mięsa, to koniecznie zapisz sobie ten przepis.

Składniki na carpaccio z buraków

Ilość: 1 porcja

2 średnie lub 3 mniejsze ugotowane i obrane buraki

ser kozi 2-3 plastry

duża garść rukoli

orzechy pinii lub inne np. włoskie

ewentualnie sok z cytryny i oliwa

Carpaccio z buraków: Sposób przygotowania

Pokrój buraka na cienkie plastry, poukładaj na talerzu.

Na buraki daj ser kozi.

Plastry możesz porwać na mniejsze.

Na ser rukola (u mnie była mieszanka).

Rukole możesz lekko skropić sokiem z cytryny.

Posyp orzeszkami pini albo włoskimi jeśli wolisz. Możesz także całość polać lekko oliwą.

carpaccio z buraków

Nabiał

Pewnie niektóre osoby zastanawiają się, czy jeść przy endometriozie nabiał. W przepisie jest ser kozi. Nie ma nigdzie wprost napisane czy ser kozi można czy nie można jeść przy endometriozie. Poza tym coraz więcej dietetyków radzi, aby nie rezygnować z nabiału mając endometriozę. Mi nie szkodzi, więc jest on w mojej diecie. Unikam raczej krowiego mleka. Pamiętajmy, aby nasze posiłki były przede wszystkim prawidłowo zbilansowane. 

Buraki w endometriozie

Jednym z kluczowych elementów zdrowego odżywiania dla osób z endometriozą są buraki. Te korzenne warzywa mogą przynieść ulgę w przypadku tej choroby z kilku powodów. Po pierwsze, buraki są bogatym źródłem flawonoidów, przeciwutleniaczy i fitochemikaliów, które mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego, który często towarzyszy endometriozie. Ponadto, buraki są także źródłem żelaza, co może być istotne, ponieważ kobiety z endometriozą często zmagać się z niedoborem tej substancji, szczególnie z powodu utraty krwi związanej z menstruacją. Regularne spożywanie buraków może również wspierać zdrowie układu pokarmowego i poprawiać funkcjonowanie wątroby, co jest istotne dla ogólnego samopoczucia. Warto więc uwzględniać buraki w diecie jako część kompleksowego podejścia do radzenia sobie z chorobą.

Daj znać czy lubisz takie proste i zdrowe dania – będzie mi bardzo miło!

Sprawdź też przepis na komosę ryżową z burakiem.