"endometrioza akupunktura" , "endometrioza i akupunktura" , "endometrioza ból, "endometrioza tradycyjna medycyna chińska"

Tradycyjna medycyna chińska i endometrioza

Endometrioza i Tradycyjna Medycyna Chińska – jak endometrioza jest postrzegana przez TCM?

Poniższy materiał przygotowała mgr Michalina Marciniak, która pisała już wcześniej na moim blogu o akupunkturze w endometriozie (tutaj).

Na końcu znajdziesz dokładne informacje na temat tego, czym zajmuje się Michalina Marciniak.

Tradycyjna Medycyna Chińska - jak postrzegany jest nasz organizm i jak postrzegane są schorzenia?

Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) postrzega organizm człowieka jako całość, a podstawowym celem terapii jest osiągnięcie równowagi energetycznej – to zapewnia dobre zdrowie i samopoczucie. Endometrioza to złożona choroba, a wg TCM wymaga indywidualnej diagnostyki i dostosowania terapii do potrzeb organizmu.


W TCM schorzenia klasyfikowane są jako nierównowaga pomiędzy energią Yin (żeńską, materialną), a energią Yang (męska, niematerialną) oraz opisywane jako niedobory, nadmiary lub zastoje energii Qi i podstawowych substancji: Płynów, Krwi, Jing (Esencji). Do charakterystyki obecnych patologii stosuje się określenia takie jak Zimno, Gorąco, Wiatr, Wilgoć i Śluz.

Endometrioza i Tradycyjna Medycyna Chińska

Głównym problemem związanym z nadmiernym gromadzeniem się endometrium wg TCM jest słaby przepływ energii i krwi przez Macicę. Przyczyną tego problemu są zastoje wynikające z różnych nieprawidłowości (niewłaściwe odżywianie, zły styl życia, nadmierna aktywność fizyczna lub jej brak, przemęczanie organizmu, nadmiar i nagromadzenie stresu emocjonalnego, predyspozycje konstutucjonalne). Według Medycyny Chińskiej do zastoju w Macicy może prowadzić również współżycie w trakcie miesiączki, gdyż zaburza ono naturalny kierunek przepływu energii.

Syndromy TCM w endometriozie

Diagnostyka medycyny chińskiej opiera się na określeniu istniejącego wzorca patologii, na podstawie tej diagnozy dostosowywane są zalecenia (dieta, zioła) i terapia (akupunktura, moksa, i inne). Najczęściej występującymi problemami w przypadku endometriozy jest kilka syndromów TCM krótko scharakteryzowanych poniżej.

Zastój w Macicy – czyli złe krążenie energii i krwi, które sprzyja gromadzeniu się patologicznych mas w obszarze podbrzusza.

Zimno w Macicy – syndrom ten dotyczy osób wychłodzonych, z obniżoną energią w ciele. Zimno pogarsza krążenie, może być również przyczyną zastoju.

Niedobór energii Śledziony i/lub Nerek – osłabienie energetyczne funkcji narządów wewnętrznych, stan Śledziony odzwierciedla siłę przewodu pokarmowego, możliwości trawienne i stan mikroflory przewodu pokarmowego. Energia Nerek związana jest z siłą i energią ciała niezbędną do funkcjonowania. Według TCM system energetyczny Nerek jest ściśle powiązany z układem hormonalnym.

Niedobór Krwi – określenie zbliżone do anemii, oznacza osłabienie organizmu z niedoborem substancji i składników krwi, może być połączone z zastojem.
Zaburzenie na osi Serce – Nerki – narządy te mają bardzo duży wpływ na Macicę, gdyż w teorii meridianów Macica jest z nimi połączona energetycznie.

Wilgoć i Śluz – to terminy określające patologiczną substancję gromadzącą się w ciele, zaburzenie to jest wynikiem złego funkcjonowania narządów wewnętrznych lub/i diety bogatej w produkty mączne, pszenne, cukier i nabiał.

Terapia według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

"endometrioza akupunktura" , "endometrioza i akupunktura" , "endometrioza ból, "endometrioza tradycyjna medycyna chińska"

Najważniejszym aspektem radzenia sobie z powyższymi problemami jest zmiana stylu życia, praca z przyczyną problemów oraz przywrócenie prawidłowego krążenia w macicy. Możemy to osiągnąć stosując odpowiednią dietę i zioła, oraz zabiegi: akupunkturę, mokse (terapia ciepłem), bańki, masaż midianowy itp.

Istotne jest, że zabiegi i terapia TCM wpływają na przyczynę dolegliwości, a zabiegi nie ograniczają się tylko do działania przeciwbólowego. Celem jest poprawa samopoczucia, wsparcie ukrwienia narządów w miednicy oraz usprawnienie prawidłowego przepływu energii i krwi w macicy.

Dodatkowo praca z innymi stwierdzonymi przyczynami choroby i występującymi problemami (stres, dolegliwości trawienne, wsparcie gospodarki hormonalnej, dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym, bóle głowy oraz działanie na układ immunologiczny i działanie przeciwzapalne).

Michalina Marcinak
Materiał przygotowała mgr Michalina Marciniak, dietetyczka i akupunkturzystka, zajmuje się odżywianiem wg. Medycyny Chińskiej, akupunkturą i ziołolecznictwem.

Prowadzi gabinet w Złotowie, gdzie łączy zabiegi akupunktury z indywidualnie dostosowanymi dla pacjenta zaleceniami dietetyczno-ziołowymi.

Prowadzi kursy z dietetyki według Medycyny Chińskiej, a w Szkole Akupunktury Tradycyjnej w Bydgoszczy prowadzi zajęcia dla studentów pierwszego i drugiego roku z zakresu dietetyki TCM, zdrowia kobiet i dzieci, oraz wybranych zagadnień akupunktury.

Należy do Polskiego Stowarzyszenia Akupunkturzystów Zawodowych, w którym pełni funkcję Skarbnika.