Poniższy materiał, „Terapia wisceralna – endometrioza”, został przygotowany przez dyplomowaną fizjoterapeutkę uroginokologiczną – PTUG, Dagmarę Drążek, która jest też endodziewczyną. Zapraszamy do lektury.
Czego się dowiesz z tego artykułu?
– Czy terapia wisceralna u kobiet z endometriozą ma znaczenie?
– Co możemy osiągnąć prowadząc taką terapię?
– Czy coś oprócz tego możemy zrobić?
Terapia wisceralna i endometrioza.
Na czym polega ten rodzaj terapii?
Dagmara: Terapia wisceralna polega w szczególności na pracy nad motylnością i mobilnością narządów w jamie brzusznej i miednicy mniejszej, pracując wisceralnie poprawiamy nie tylko motylność i mobilność, ale także przepływy naczyniowe i zmniejszamy napięcia na tkankach czy powięzi. Tym samym chcemy doprowadzić do prawidłowego odżywienia i dotlenienia tkanek, poprawy dynamiki jam ciała, zmniejszenia napięć tkankowych oraz dać tkance odpowiednie podłoże do samoregeneracji.
To tak tylko pokrótce, bo temat terapii wisceralnej jest o wiele większy. A co jest ważne dla kobiety cierpiącej z powodu endometriozy? Co ta terapia wisceralna jej da?
Co można osiągnąć dzięki terapii wisceralnej?
Otóż endometrioza to bardzo często także problemy jelitowe, zaburzenia mikrobioty jelitowej, przewlekły stan zapalny i dolegliwości bólowe w obrębie dolnej części brzucha i pleców bądź nawet całej jamy brzusznej czy miedniczej.
Fizjoterapeuta specjalizujący się w terapii wisceralnej wie jak bardzo ważne jest holistyczne podejście do tematu, problemy z motylnością i mobilnością narządów, napięcia tkanek przekładają się bardzo często właśnie na dolegliwości bólowe mięśniowe. Dlatego też dla nas bardzo ważne jest znalezienie miejsca, które jest przyczyną a nie tylko objawem.
Zaburzenia mikrobioty jelitowej i nerw błędny
Przy zaburzeniach mikrobioty jelitowej dochodzi do zmniejszenia tonu nerwu błędnego (nerw, który unerwia m.in. jelita, to przez ten nerw dochodzi do komunikacji jelit z mózgiem i jest on głównym motorem działania przeciwzapalnego – komunikacja poprzez układ immunologiczny, czyli jelita – układ immunologiczny – mózg), nerw błędny wytwarza substancje przeciwzapalne, jeżeli dochodzi do jego obniżonego tonu, traci on możliwości walki z zapaleniem.
Dieta i praca z nerwem błędnym oraz narządami jamy brzusznej jest kluczową sprawą jeśli chcemy mówić o holistycznym leczeniu endometriozy. Musimy także pamiętać, że jeżeli poprzez stan zapalny ciągły dochodzi do zlepień tkanek i zmniejszenia ruchomości to i mówimy także o zaburzeniach naczyniowych i zmniejszeniu odżywienia tkanek (tutaj mamy na myśli także tkanki tworzące narządy wewnętrzne). Narząd, który jest źle odżywiony zaczyna pomału źle pracować.
No dobrze, a co z bólem?
Otóż bóle powstają właśnie przez brak ruchomości/ślizgu, przez zlepienia tkanek wywołane stanem zapalnym i przez stres, który towarzyszy nam ciągle. Pracując trzewnie pracujemy nie nad jedną komponentą, pracujemy nad poprawą ukrwienia, odżywienia, ruchomości, motylności, dotlenienia i nad poprawą mikrobioty jelitowej.
Jak widzisz działanie nie jest tylko lokalne, zależy nam na poprawie funkcjonowania tkanek i polepszenia twojego samopoczucia. Tym samym możemy wspomóc taką kobietę w walce, także z dolegliwościami jelitowymi, bólem czy chociażby z problemami z regeneracją organizmu.
Czy możemy zrobić coś więcej?
Oczywiście! Praca z kobietą z endometriozą nie powinna się ograniczać jedynie do terapii wisceralnej, jest to kluczowe patrząc na to, iż endometrioza najczęściej osiada w miednicy mniejszej oraz zajmuje jelita, natomiast leczenie powinno być celowane także na układ oddechowy, aktywność fizyczną, terapię uroginekologiczną czy też terapię psychosomatyczną.
Do zrobienia jest bardzo dużo i też bardzo dużo możemy zaproponować, natomiast ważne jest, aby to była współpraca obojga – terapeuty i kobiety oraz aby praca fizjoterapeuty była połączona z pracą innych specjalistów. Tylko wtedy możemy mówić o holistycznym podejściu do tematu.
Subskrybuj konto Dagmary na YouTubie, gdzie dzieli się treningami i ćwiczeniami skierowanymi do kobiet z endometriozą.
Sprawdź pozostałe wpisy przygotowane ze specjalistami tutaj.