Dzięki uprzejmości Wydawnictwa WAB miałam możliwość zapoznać się z książką Justyny Sucheckiej – „Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze”, aby podzielić się z Wami moją opinią. Książka miała swoją premierę w maju 2022 roku. Miałam nadzieję przeczytać ją do tego czasu. Jednak nałożyło się w tym czasie w moim życiu na siebie wiele trudnych wydarzeń. Książkę sobie dawkowałam i uznałam, że zapoznam się z nią w takim tempie, jaki będzie dla mnie dobry. Czytałam o atakach paniki i lęku, sama dopiero co mając z nimi do czynienia…
"Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze". O czym jest książka?
Książka składa się z opowieści różnych osób, które doświadczyły kryzysu, chorowały na depresję, doświadczały ataków paniki i innych problemów, które wymagały pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Dzięki temu można zapoznać się z danym problemem czytając prawdziwe historie i w pewnym stopniu zrozumieć, co czuje osoba, która się np. okalecza lub choruje na anoreksję bądź/i depresję.
Sądzę, że chyba każdy choć raz w życiu usłyszał zdanie „wszystko będzie dobrze”. Ale jeśli nie będzie? A jeśli będzie dobrze, ale najpierw będzie jeszcze gorzej? Czy to jest to, co potrzebuje usłyszeć osoba w kryzysie – że wszystko będzie dobrze?
W jednym z moich ostatnich wpisów „Jak rozmawiać o endometriozie z bliskimi?” wypowiedziała się psychoterapeutka Małgorzata Orzeł, która zaznaczyła, że nie zawsze musi być lepiej/dobrze, ma prawo nie być.
„Z mojego doświadczenia wynika, że niewiele osób czuje się dobrze z myśleniem szczególnie optymistycznym, najczęściej bardziej adekwatną będzie perspektywa realistyczna (nawet jeśli jest trudna).
Jeżeli więc mówimy osobie bliskiej np. „bardzo mnie dzisiaj boli, nie mogę nigdzie wyjść” – komunikat typu: „nie przejmuj się, jutro będzie lepiej” nie musi być tym właściwym. I tak jak wspomniałam wcześniej – ma prawo nie być.”
W książce Justyny Sucheckiej możemy znaleźć informacje na temat pierwszej pomocy psychologicznej. Tak, psychologicznej! Każdy uczył się, jak wykonać masaż serca i jak udzielić pierwszej pomocy. Jednak nikt nie uczy nas, jak udzielić pierwszej pomocy psychologicznej, gdy ktoś zwróci się do nas ze swoim problemem lub będziemy świadkami czyjegoś kryzysu. Być może pomyślisz sobie „przecież nie jestem psychologiem ani psychiatrą!”. I fakt, nie jesteś. Lekarzem ani ratownikiem medycznym też nie, ale jednak do przyjazdu karetki musisz udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Wiesz, że w pierwszej pomocy psychologicznej, tak jak w przedmedycznej również ważne jest Twoje bezpieczeństwo? Ale za dużo nie zdradzam, bo to możesz znaleźć w książce. Co jeszcze ciekawego możesz przeczytać?
Poznasz:
– podstawowe reguły pomagania,
– sygnały, na które zwracać uwagę (dot. zaburzeń odżywiania),
Dowiesz się:
– z pomocy jakich specjalistów możesz skorzystać, jeśli masz problem,
– jak pomóc komuś, kto może mieć atak paniki,
– jak pomóc osobie z myślami samobójczymi,
– jakie są rodzaje przemocy,
– jakie są symptomy ADHD.
I dużo więcej.
Dla kogo?
Książka na pewno jest doskonałą pozycją dla nastolatków, rodziców i nauczycieli. Jednak uważam, że powinien po nią sięgnąć każdy, zwłaszcza że wiedza wśród społeczeństwa na temat zdrowia psychicznego oraz tego, jak wspierać osoby, które cierpią, jest niewielka. Opowieści i doświadczenia, którymi dzielą się rozmówcy i rozmówczynie Justyny Sucheckiej pozwalają w pewnym sensie wczuć się w ich sytuację i zapoznać się z przebiegiem choroby od strony pacjenta.