zdjęcie książki siła emocji

„Siła emocji. Jak je rozpoznać, kontrolować i ułatwić sobie życie”

Emocje są nieodłączną częścią naszego życia. Czy nim kierują? Czy można je kontrolować?

Książkę Siła emocji. Jak je rozpoznać, kontrolować i ułatwić sobie życie otrzymałam w prezencie od wydawnictwa Sensus. Poniżej znajdziesz recenzję tego poradnika i dowiesz się, czy warto po niego sięgnąć.

O czym jest książka "Siła emocji"?

Autorem książki Siła emocji. Jak je rozpoznać, kontrolować i ułatwić sobie życie jest Thibaut Meurisse – absolwent studiów MBA, twórca licznych publikacji na temat rozwoju osobistego, autor kilkudziesięciu książek dotyczących m.in. emocji, produktywności oraz założyciel serwisu What Is Personal Development.

Jak sam tytuł wskazuje, książka jest o emocjach. Poradnik został podzielony na 4 części i zawiera również zeszyt ćwiczeń. Przyznam, że czytało mi się przyjemnie i szybko. Nie była to pierwsza pozycja o emocjach, jaką miałam okazję czytać, jednak nie czułam, że czytam znowu o tym samym.

Wyjątkowo zapadł mi w pamięć poniższy fragment, który sprawił, że przeczytałam pół książki w jeden wieczór.

Głównym zadaniem Twojego mózgu nie jest uszczęśliwianie Cię, lecz zapewnienie Ci przetrwania. Dlatego jeśli chcesz szczęścia, musisz przejąć kontrolę nad swoimi emocjami, zamiast liczyć na to, że znajdziesz je, bo taki jest Twój naturalny stan.

Autor skupia się nie tyle na opisie samych emocji, co na kwestii rozpoznawania ich i kontrolowania. Możemy dowiedzieć się co wpływa na emocje, jak je zmienić, a nawet jak je wykorzystać w rozwoju.

Spodobało mi się także, że autor poświęcił podrozdziały na prokrastynację (nałogowe odwlekanie w czasie) oraz „bycie niewystarczająco dobrym”.

Dlaczego polecam tę książkę?

Uważam, że ta książka jest zarówno dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją podróż z emocjami oraz dla tych, którzy są już bardziej zapoznani z tym tematem. Meurisse pisze prostym, zrozumiałym dla każdego językiem. Ogromną zaletą jest zeszyt ćwiczeń. Sama odkryłam to na terapii, że czasem myślę, że „coś” wiem i „to coś” jest dla mnie oczywiste, ale pomaga mi dopiero wyrzucenie tego na papier. Wtedy okazuje się też, że wcale nie tak prosto przełożyć swoje myśli na kartkę. Siła emocji, to nie tylko ściana teorii, z którą nie wiemy co zrobić ani jak wprowadzić ją w życie, ale praktyczny poradnik umożliwiający pracę z tymi emocjami. Moim zdaniem, poradnik o emocjach bez zeszytu ćwiczeń byłby niekompletny.

Jeśli chorujesz na endometriozę i tak trafiłaś na ten wpis, to szczerze polecam Ci tę książkę. Życie z chorobą przewlekłą pełną bólu potrafi wzbudzać wiele emocji, z którymi możemy sobie na co dzień nie radzić.

Jeżeli obserwujesz u siebie objawy depresji, skonsultuj się ze specjalistą.

Przeczytaj również wpis na moim blogu Endometrioza i emocje – jak sobie z nimi radzić?  przygotowany przez psychoterapeutkę.

error: Treść jest chroniona prawami autorskimi i nie może być kopiowana bez zgody autora