zdjęcie książki "przewodnik po emocjach"

„Przewodnik po emocjach”. Recenzja książki Anny Cyklińskiej

„Jak trafnie rozpoznawać emocje?

Jakie sygnały pochodzące z ciała wiążą się z konkretnymi uczuciami?

Co może nam dać precyzyjne nazywanie emocji?”

Przewodnik po emocjach

Przewodnik po emocjach Anny Cyklińskiej, psycholożki i psychoterapeutki, to poradnik psychologiczny pozwalający lepiej zrozumieć swoje emocje. Książka jest podzielona na trzy części oraz zawiera dodatek dla dociekliwych. Oprócz teoretycznych treści znajdziemy w niej także ćwiczenia do wykonania, na przykład tworzenie mapy emocji.

W pierwszej części książki Anna Cyklińska wprowadza nas do tematu emocji. Wyjaśnia czym są, jakie są ich źródła, skąd się biorą, co to jest budżet ciała i jaki ma związek z emocjami.

Autorka w części drugiej opisuje dwadzieścia różnych emocji. W części trzeciej poznajemy udowodnione naukowo strategie radzenia sobie z nimi.

Bardzo spodobało mi się, że autorka opisała podstawowe narzędzia regulacji budżetu ciała (o którym było napisane w części pierwszej). Ciekawe było dla mnie też ćwiczenie „uważna świadomość emocji”. 

Ten poradnik pozwolił mi nie tylko zrozumieć moje emocje, ale przede wszystkim je zauważyć. Dzięki niemu uświadomiłam sobie też, że mogę jednocześnie odczuwać na raz więcej niż jedną emocje, przez co jestem dla siebie życzliwsza i bardziej wyrozumiała. Czytając ten poradnik czułam spokój, jakbym dała moim emocjom uwagę, której potrzebowały.

Anna Cyklińska napisała „Niech ta lektura będzie dla Ciebie drogowskazem, kompasem lub mapą w twojej indywidualnej podróży emocjonalnej”. Myślę, że czytając Przewodnik po emocjach przeniosłam się w taką podróż emocjonalną, ponieważ czytając o danej emocji przywoływałam różne sytuacje z nimi związane i pozwalało mi to przeanalizować i przeżyć je raz jeszcze.

Dla kogo?

Myślę, że książka jest dla każdego, ponieważ emocje dotyczą nas wszystkich, bez wyjątku. W szczególności natomiast może zainteresować tych, którzy szukają harmonii w swoim życiu emocjonalnym.

Jest napisana przystępnym, zrozumiałym językiem, ale jej twarda i elegancka oprawa to sygnał dla czytelnika: Emocje są ważne! 

Uważam, że ten poradnik jest dobrym prezentem na święta i lekturą, z którą można się zanurzyć pod kocem w grudniowe popołudnie popijając kakao albo ziółka 🙂 

Dziękuję Wydawnictwu W.A.B za książkę do recenzji. 

Czytaj pozostałe recenzje tutaj.