Jeżeli interesuje Cię jak wygląda leczenie endometriozy za zachodnią granicą Polski, a może mieszkasz w Niemczech i nie wiesz gdzie się leczyć – to zapraszam Cię do przeczytania poniższego artykułu.
Mieszkam w Niemczech od dwóch lat i mimo że o mojej chorobie dowiedziałam się jeszcze w Polsce, to tutaj zaczęłam się leczyć na poważnie. Powodem było oczywiście to, że wyjechałam, ale także bardzo duża dostępność ośrodków leczenia endometriozy. Z czym na pewno nie spotkałam się w Polsce.
Sporo informacji zebrałam, gdy sama szukałam dla siebie takiego miejsca. Z racji, że dostaje dużo pytań w tym temacie, postanowiłam się z Wami tym podzielić. Warto dodać, że w tych ośrodkach leczenia endometriozy całość kosztów leczenia pokrywa niemiecka kasa chorych. Nie płacisz za operację czy badania. Zapłacić możesz jedynie za pobyt w szpitalu (10 euro/dzień) lub za leki, które zazwyczaj możesz wykupić za 5 euro (jeśli są na receptę).
Leczenie endometriozy w certyfikowanej klinice – co to oznacza, że jest certyfikowana?
Od 2005 roku European Endometriosis League (EEL) oraz Endometriosis Research Foundation (SEF) określają warunki i kryteria certyfikacji. Certyfikację natomiast przeprowadza od 2016 roku EuroEndoCert.
Certyfikat EuroEndoCert potwierdza, że leczenie endometriozy w takiej placówce, odbywa się zgodnie z aktualnymi wytycznymi i opiera się na indywidualnych potrzebach kobiet. Taka klinika/placówka spełnia określone wymagania, aby dostać taki certyfikat.
Istnieją trzy poziomy:
Stufe I – praktyka endometriozy (godzina konsultacji)
Stufe II – klinika/poradnia endometriozy. Oddział endometriozy zgodnie z wytycznymi DGGG (Niemieckiego Towarzystwa Ginekologii i Położnictwa).
Stufe III – centrum leczenia endometriozy (Endometriosezentrum). Ośrodek endometriozy zgodnie z wytycznymi DGGG (Niemieckiego Towarzystwa Ginekologii i Położnictwa). I to właśnie takim ośrodkom chciałam poświęcić ten artykuł.
Nie tylko placówki w Niemczech posiadają takie certyfikaty, ale także ośrodki np. w Zurichu czy Wiedniu. Na końcu artykułu zostawię dla Ciebie link do listy takich miejsc. Jednak największa ilość takich klinik znajduje się właśnie w Niemczech.
Jakie warunki musi spełniać centrum, aby mogło być nazywane certyfikowanym centrum leczenia endometriozy?
Postaram się to prosto i w skrócie wyjaśnić, a dla chętnych zdobycia większej ilości szczegółów pozostawię link do całego dokumentu opublikowanego przez EuroEndoCert. Tam znajduje się więcej wytycznych, ja skupiłam się na najważniejszych.
Najważniejsze warunki i kryteria do spełniania od 2021 dla centrum leczenia endometriozy (Endometriosezentrum):
- Wymagania kadrowe: Klinika/centrum leczenia endometriozy musi działać pod kierownictwem lekarza ginekologa, który powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje i sam być także chirurgiem oraz operować. Powinien mieć kwalifikacje MIC II AGE (bądź może je mieć inny chirurg).
- Wymagania kadrowe: Endometriose-Diplom (kurs podstawowy, rozszerzony AGEM) lub certyfikat zgodny z kursem kwalifikacyjnym SEF, „Meisterklasse Endometriose“ der AGEM. Operatorzy (chirurdzy) muszą brać udział w co najmniej jednym kursie szkoleniowym odnośnie endometriozy rocznie (DEK, EEK, WES, SEF-Jahrestagung), uczestnictwo w kongresach (DGGG, AGE, FOG, DVR, ESHRE), alternatywnie jednodniowy staż w centrum leczenia endometriozy; realizacja interdyscyplinarnych konferencji dotyczących endometriozy (1x miesiąc).
- Badania i szkolenia: w ciągu trzech lat jedna praca/publikacja naukowa (wymieniona w Web of Science®), autor musi pochodzić z centrum endometriozy bądź udział w badaniu klinicznym z wprowadzeniem minimum jednego pacjenta. Raz do roku praca jako prelegent (wykład, rozdział w książce, publikacja artykułu itp.)
- Centrum endometriozy musi leczyć minimum 100 przypadków rocznie oraz przeprowadzać min. 50 operacji rocznie.
- Muszą być zapewnione specjalne konsultacje dla pacjentek pod kątem endometriozy.
- Wykorzystanie do wywiadu medycznego specjalnego kwestionariusza dotyczącego endometriozy (taki też sama wypełniałam).
- Diagnostyka i terapia bezpłodności (współpraca z ośrodkiem IVF, kliniką leczenia niepłodności – Kinderwunschpraxis)
- Diagnostyka i terapia bólu (współpraca z poradnią leczenia bólu/psychosomatyki – Schmerztherapie, a także fizjoterapią)
- Współpraca z Endometriose-Vereinigung Deutschland lub lokalnym ośrodkiem pomocy.
- Przeprowadzanie operacji endoskopowych, MIC (chirurgia małoinwazyjna, czyli laparoskopowa), laparotomia – pełna gama zabiegów.
- Chirurgia jelit i pęcherza moczowego, współpraca z urologią i chirurgią jamy brzusznej, współpraca z radiologiem.
- Badanie jakości (ostatnio, czyli rok po mojej operacji dostałam na e-maila ankietę do wypełnienia odnośnie mojego stanu zdrowia itp. co rozumiem służy między innymi jako badanie kontroli jakości zabiegów). Co ciekawe byłam w tej ankiecie pytana również o to czy korzystam z TMC, akupunktury, fizjoterapii, jogi.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej, zostawiam link do dokumentu, gdzie znajdziesz więcej informacji:
Zentren_Kriterien_21_(euroendocert.de)
Lista certyfikowanych ośrodków leczenia endometriozy (EuroEndoCert)
Głównie są to kliniki w Niemczech, ale na liście są także kliniki ze Szwajcarii, Austri, klinika z Czech i inne. Na poniższej liście nie ma jak na razie żadnej polskiej kliniki.
Listę znajdziesz pod tym linkiem: Zertifizierte Zentren – EuroEndoCert.
Przydać może się także ten link: Anforderungen – EuroEndoCert
Więcej o endometriozie na mojej stronie, znajdziesz też w zakładce Endometrioza.