Endometrioza i akupunktura – dlaczego poruszam ten temat?
Dostaje czasami wiadomości, z zapytaniem „Co sądzisz o endometriozie i akupunkturze?” oraz „Czy powstanie na ten temat wpis?”. Wyniku zainteresowania moich czytelniczek akupunkturą, postanowiłam przygotować taki wpis. Zajrzałam także do książki „Endometriose” Prof. Dr. Sylvii Mechsner i zobaczyłam, że wspomniała o akupunkturze w swojej książce, co mi podpowiedziało – warto poruszyć tą kwestię!
Postanowiłam więc, że najlepiej jeśli na ten temat wypowie się osoba, która zajmuje się tym na co dzień i jest w tej dziedzinie specjalistką.
Poniższy materiał przygotowała mgr Michalina Marciniak, dietetyczka i akupunkturzystka, zajmuje się odżywianiem wg. Medycyny Chińskiej, akupunkturą i ziołolecznictwem.
Prowadzi gabinet w Złotowie, gdzie łączy zabiegi akupunktury z indywidualnie dostosowanymi dla pacjenta zaleceniami dietetyczno-ziołowymi.
Prowadzi kursy z dietetyki według Medycyny Chińskiej, a w Szkole Akupunktury Tradycyjnej w Bydgoszczy prowadzi zajęcia dla studentów pierwszego i drugiego roku z zakresu dietetyki TCM, zdrowia kobiet i dzieci, oraz wybranych zagadnień akupunktury.
Należy do Polskiego Stowarzyszenia Akupunkturzystów Zawodowych, w którym pełni funkcję Skarbnika.
Na czym polega akupunktura?
Michalina Marciniak: Akupunktura polega na nakłuwaniu określonych punktów na ciele, znajdujących się wzdłuż przebiegu ścieżek energetycznych zwanych meridianami. Zabiegi dobierane są indywidualnie do potrzeb organizmu pacjenta, wykonywane cienkimi, sterylnymi jednorazowymi igłami.
Akupunktura i endometrioza
Michalina Marciniak: Według doniesień naukowych akupunktura jest skuteczną terapią do zmniejszenia bólu związanego z endometriozą i bolesnym miesiączkowaniem. Stwierdzono pozytywny wpływ na obniżanie stężenia markera CA-125 we krwi obwodowej, którego wartość bardzo często jest podwyższona w tym schorzeniu.
Czy u każdej kobiety z endometriozą akupunktura będzie przebiegać tak samo?
Michalina Marciniak: Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) postrzega organizm człowieka jako całość, a podstawowym celem terapii jest osiągnięcie równowagi energetycznej – to zapewnia dobre zdrowie i samopoczucie. Endometrioza to złożona choroba, a wg TCM wymaga indywidualnej diagnostyki i dostosowania terapii do potrzeb organizmu.
Protokół punktów dla pacjentki dobiera się indywidualnie – aby była jak największa korzyść z zabiegów.
Akupunktura i endometrioza – działanie przeciwbólowe
Michalina Marciniak: Przeciwbólowe działanie akupunktury polega na regulacji przepływu energii, w myśl zasady, że gdzie jest zastój tam mamy ból. Nakłucia wpływają na wytwarzanie endogennych opiatów peptydowych, konkretnie dwóch: endorfin i enkefalin, które po związaniu z receptorami opiatowymi określonych struktur mózgu działają przeciwbólowo i znieczulająco. Największą aktywność wykazuje jedna z endorfin nazywana – i- endorfiną, która wytwarzana jest przez przedni płat przysadki mózgowej.
Istotne jest, że zabiegi i terapia TCM wpływa na przyczynę dolegliwości, a zabiegi nie ograniczają się tylko do działania przeciwbólowego. Celem jest poprawa samopoczucia, wsparcie ukrwienia narządów w miednicy oraz usprawnienie prawidłowego przepływu energii i krwi w macicy. Dodatkowo praca z innymi stwierdzonymi przyczynami choroby i występującymi problemami (stres, dolegliwości trawienne, wsparcie gospodarki hormonalnej, dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym, bóle głowy oraz działanie na układ immunologiczny i działanie przeciwzapalne).
Akupunktura – pozostałe korzyści
Michalina Marciniak: Zabiegi akupunktury i elektroakupunktury mogą wpływać na utratę masy ciała, pomagają przy insulinooporności, zwiększają wrażliwość tkanek na insulinę i pomagają regulować poziom glukozy we krwi. Terapia przyczynia się do poprawy ukrwienia w narządach rozrodczych, udowodniono, że zabiegi z zastosowaniem elektroakupunktury stymulują przepływ krwi w jajnikach. Poza działaniem przeciwbólowym, stwierdzono ogólną poprawę jakości życia u kobiet stosujących akupunkturę.
Koniecznie przeczytaj inne rozmowy ze specjalistami. Wszystkie znajdziesz tutaj.
1. Lund I, Lundenberg T (2016) Is acupuncture effective in the treatment of pain in endometriosis?
2. Yang Xu, Wenli Zhao, Te Li, Ye Zhao, Huaien Bu, Shilin Song (2017) Effects of acupuncture for the treatment of endometriosis-related pain: A systematic review and meta-analysis. Effects of acupuncture for the treatment of endometriosis-related pain: A systematic review and meta-analysis – PubMed (nih.gov) [dostęp: 11.01.2022]
3. Jihe Zhu, Blagica Arsovska, Andrijana Sterjovska-Aleksovska, Kristina Kozovska (2018) Acupuncture Treatment of Subfertility and Ovarian Endometrioma. Acupuncture Treatment of Subfertility and Ovarian Endometrioma – PubMed (nih.gov) [dostęp: 11.01.2022]