Chlebek bananowy z mąką pełnoziarnistą należy zdecydowanie do moich ulubionych. W okresie jesienno – zimowym z chęcią dodaje do niego przyprawę do piernika oraz orzechy włoskie.
Jeśli wolisz lub musisz piec bezglutenowo, to zostawiam Ci przepis na taki chlebek bananowy tutaj >> Chlebek bananowy bezglutenowy – EndoDziewczyna
Chlebek bananowy z mąką pełnoziarnistą
Składniki:
3 bardzo dojrzałe banany (2 do ciasta, 1 do dekoracji),
2 szklanki mąki pełnoziarnistej (orkiszowa lub pszenna albo wymieszaj: 1 szklanka pełnoziarnistej i 1 szklanka zwykłej),
2 jaja w temperaturze pokojowej,
3 łyżki miodu,
1/3 szklanki oleju rzepakowego (jeśli chcesz, aby Twój chlebek był jeszcze zdrowszy, użyj oliwy z oliwek),
1/4 szklanki mleka migdałowego bądź innego roślinnego bez dodatku cukru w temperaturze pokojowej,
1 łyżeczka proszku do pieczenia,
1 łyżeczka przyprawy do piernika lub cynamonu cejlońskiego,
ekstrakt waniliowy,
kilka orzechów włoskich (może być garść).
Sposób przygotowania:
- Przygotuj keksówkę i wyłóż ją papierem do pieczenia. Następnie nagrzej piekarnik do 170 stopni. Zanim się nagrzeje, przygotujesz ciasto.
- Pokrój orzechy włoskie na mniejsze kawałki.
- Dwa banany rozgnieć widelcem na papkę.
- W jednej dużej misce wymieszaj mokre składniki. Najpierw wymieszaj jajka z miodem, tylko do połączenia. Następnie dodaj olej, później mleko i ekstrakt waniliowy. Do mokrych składników dodaj także rozgniecione banany. Mieszaj tylko do połączenia się składników.
- Wymieszaj mąkę z przyprawą i proszkiem do pieczenia. Następnie stopniowo dodawaj suche do mokrych składników, mieszając łyżką. Mieszaj do połączenia składników. W tym czasie wmieszaj w ciasto także pokrojone orzechy włoskie.
- Przełóż ciasto do keksówki, udekoruj na górze na pół przekrojonym bananem i piecz w 170 stopniach przez około 55-60 minut, góra dół. Możesz też skrócić czas pieczenia na 50-55 minut, ale wtedy piecz w 180 stopniach.
- Po upieczeniu otwórz piekarnik i wyciągnij go dopiero po chwili, następnie wystudź na kratce.
- Smacznego! PS: Każdy chlebek bananowy uwielbiam smarować pastą orzechową, najlepiej z nerkowców.
Przechowywanie: Chlebek później przechowuję w keksówce, ale górę owijam/przykrywam woskowijką. Możesz użyć też oczywiście folii spożywczej.
Jak długo jest świeży? Jeśli nie zniknie pierwszego dnia, to spokojnie można go jeść przez trzy kolejne dni. Więcej u nas nie wytrzymał, więc dłuższy czas nie jest przetestowany 😉
Jeśli skorzystasz z przepisu, będę bardzo szczęśliwa jeśli oznaczysz mnie na swoim Instagramie, wrzucając upieczony chlebek na relację.
Znajdziesz mnie tutaj: EndoDziewczyna | 🎗 (@endodziewczyna) • Zdjęcia i filmy na Instagramie
Kiedyś napisałam, że nie mam jednego przepisu i zawsze robię chlebek bananowy inaczej. Wtedy jeszcze nie piekłam z tego przepisu.