wyświetlaj zawsze po wyszukiwaniu słów "endometrioza ginekolog"

Nie tylko ginekolog Ci pomoże – kto jeszcze?

Walka na kilku frontach

Walka z endometriozą, to dla nas przede wszystkim gabinet ginekologiczny. Bywa i tak, że poza tym gabinetem nie odwiedzamy innych specjalistów. Wizyty prywatne oscylują w takich cenach, że czasami ciężko sobie pozwolić na inne, także prywatne. A z ginekologa przecież nie zrezygnujemy. Idealnie byłoby gdyby w Polsce istniał program leczenia endometriozy i abyśmy nie musiały za wszystko słono płacić. Ale do tego chyba jeszcze daleka droga.

Fakt, że to ginekolog zajmuje się leczeniem endometriozy. A chirurg wykonuje nam operację. Nie dietetyk czy seksuolog.

Jednak, aby pomóc sobie w bólu warto spróbować odwiedzić także innych specjalistów, nie rezygnując rzecz jasna z wizyt ginekologicznych. Jeśli możemy sobie pozwolić i jeśli tego potrzebujemy.

Zwalczać ból można na wiele sposobów. Może w tym pomóc dieta, ruch czy fizjoterapia. Gdy odczuwamy mniejszy ból, nasze ciało nie odczuwa takiego stresu i my czujemy się lepiej. Endometrioza „karmi się” stresem. Pod jego wpływem wydziela się wiele hormonów, nasze jelita i żołądek dają o sobie znać, jest im źle. Ważna jest praca nad ciałem, jak i psychiką (np. terapia).

Kto może mi pomóc?

Ideałem byłoby, gdyby wszyscy niżej wymienieni współpracowali ze sobą. Może kiedyś to nastąpi 🙂

A więc pomocy możesz szukać u:

  • ginekologa (zajmujący się leczeniem endometriozy)
  • endokrynologa (endometrioza jest m.in. chorobą hormonalną) – U mnie wystąpiła dla przykładu hiperprolaktynemia, wiele kobiet ma „obok” jeszcze Hashimoto.
  • dietetyka – dietetyk pomoże w ułożeniu diety przeciwzapalnej. Dodatkowo SIBO i IBS bardzo często występuje wraz z endometriozą i również wymagają odpowiedniej diety.
  • gastrologa
  • fizjoterapeuty uroginekologicznego – ta wizyta powinna być wręcz obowiązkowa dla każdej kobiety, nie tylko z endometriozą.
  • osteopaty – zalicza się do medycyny niekonwencjonalnej, wyróżnia się holistycznym podejściem do organizmu człowieka. Wiele kobiet sobie chwali.
  • psychologa – choroba często wpływa na nasze życie rodzinne, społeczne i może doprowadzić nawet do depresji. Pomoc psychologa jest więc nieoceniona.
  • seksuologa – jeśli cierpisz z powodu bolesnych stosunków, bólu po stosunku seksualnym, to może Ci w tym pomóc seksuolog.