Czy ubrania z Shein są toksyczne?

W ostatnich latach świat mody uległ zmianom, a wraz z nim pojawiło się wiele nowych marek, które zdobywają serca konsumentów na całym świecie. Jedną z nich jest Shein – chiński gigant odzieżowy, który zyskał ogromną popularność dzięki tanim i modnym produktom. Niestety, za niską ceną często kryją się niebezpieczne dla zdrowia chemikalia, co rodzi pytanie: czy ubrania z Shein są toksyczne? Najnowsze badania rzucają światło na potencjalne zagrożenia, jakie niesie za sobą zakup odzieży tej marki. Jakie ryzyka warto mieć na uwadze przed podjęciem decyzji o zakupie?

Toksyczne substancje w ubraniach z Shein – co kryje się w Twojej szafie?

Shein zdobył sławę dzięki swojej niesamowitej zdolności do szybkiego wprowadzania nowych trendów na rynek, w dodatku online. Niestety, za tą szybkością kryje się wiele problemów. W 2021 roku Canadian Broadcasting Corporation przeprowadziło szczegółowe śledztwo, które ujawniło obecność niepokojąco wysokich poziomów ołowiu, ftalanów oraz PFAS – związków chemicznych nad- i polifluoroalkilowych – w odzieży marki Shein. Wyniki badań wykazały, że toksyczne substancje znajdowały się nie tylko w produktach dla dorosłych, ale również w ubraniach dla dzieci i kobiet w ciąży, co budzi poważne obawy o ich wpływ na zdrowie wszystkich klientów.

Ftalany, często używane w produkcji tworzyw sztucznych, są znane między innymi ze swojego negatywnego wpływu na układ hormonalny. Mogą one naśladować działanie hormonów w organizmie, co prowadzi do zaburzeń zdrowotnych, takich jak problemy z płodnością, zaburzenia rozwoju u dzieci oraz poważne schorzenia układu rozrodczego.

Badania Greenpeace Germany wykazały, że stężenie ftalanów przekraczało europejskie limity aż o 685 razy w butach i o 100 razy w odzieży.

Greenpeace przeprowadził badania, które wykazały też, że odzież Shein zawierała formaldehyd (to rakotwórcza substancja przeznaczona do konserwacji martwych ciał, ale ma też inne zastosowania ze względu na właściwości dezynfekujące i konserwujące, które pomagają spowolnić proces rozkładu). W związku z tym nasuwa się pytanie: czy ubrania z Shein są szkodliwe?

Ostatnie testy Öko-Test ujawniły, że aż dwie trzecie ubrań tej marki nie przeszło testów bezpieczeństwa. Wśród 21 przetestowanych artykułów dla różnych grup wiekowych, większość okazała się zawierać toksyczne chemikalia. Co gorsza, Shein jest zupełnie nietransparentny w kwestii warunków produkcji, co dodatkowo budzi obawy o etyczność i bezpieczeństwo oferowanych przez nich produktów.

Antymon i dimetyloformamid

czy ubrania z shein są toksyczne kobieta modnie ubrana

Jednym z najbardziej niepokojących odkryć Öko-Test było stwierdzenie obecności antymonu w odzieży dziecięcej. Ten toksyczny pierwiastek, który może przenikać do organizmu przez skórę, jest szczególnie niebezpieczny dla najmłodszych. W jednym z przypadków, antymon został wykryty w sukience dla małej dziewczynki, co budzi poważne obawy o bezpieczeństwo zdrowotne dzieci, które są narażone na kontakt z tymi chemikaliami.

Innym niebezpiecznym związkiem, który został znaleziony przez Öko-Test w odzieży Shein (odzież dla nastolatki), jest dimetyloformamid (DMF), używany w produkcji błyszczących tkanin. Substancja ta została sklasyfikowana przez Unię Europejską jako potencjalnie szkodliwa dla płodności, co jest szczególnie alarmujące w przypadku nastolatek noszących takie ubrania. Długotrwałe narażenie na DMF może prowadzić do poważnych zaburzeń hormonalnych oraz problemów z układem rozrodczym.

I już w tym miejscu tego artykułu możemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ubrania z Shein są toksyczne… 

Ołów, kadm i inne toksyczne metale oraz zakazane ftalany i rakotwórcze PAK w obuwiu

czy ubrania z shein są toksyczne sandały różowy sweter

W sandałach Shein wykryto te niebezpieczne metale ciężkie, które przekraczają limity ustalone przez prawo UE. Ołów jest neurotoksyną, a kadm może uszkadzać nerki i kości. Obie substancje kumulują się w organizmie, zwiększając ryzyko poważnych chorób i zaburzeń hormonalnych.

W sandałach Shein dla kobiet znaleziono 15-krotnie przekroczony limit ftalanów, które mogą uszkadzać organy rozrodcze i działać jak hormony. Dodatkowo, wykryto także rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (PAK), które przekraczały normy aż 22-krotnie!

Czy ubrania z Shein są toksyczne i czy dotyczy to wszystkich produktów?

Czy ubrania z Shein są toksyczne? To pytanie z pewnością nasuwa się każdemu, kto zastanawia się nad bezpieczeństwem tych produktów. W obliczu licznych doniesień o wykryciu szkodliwych substancji chemicznych w odzieży tej marki, wiele osób zastanawia się, jak możemy mieć pewność, że akurat zakupione przez nas ubrania są wolne od tych niebezpiecznych związków.

Rzeczywiście, toksyczne substancje wykryte w odzieży mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Biodostępność tych chemikaliów oznacza, że mogą one przenikać do organizmu przez skórę, zwłaszcza gdy nosimy ubrania bezpośrednio na ciele lub gdy ciało się poci. Substancje takie jak ołów, kadm czy ftalany są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mają tendencję do kumulowania się w organizmie, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym zaburzeń hormonalnych, uszkodzeń narządów wewnętrznych, a nawet zwiększonego ryzyka nowotworów.

Oczywiście, nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć, jak te chemikalia wpłyną na nasze zdrowie, ale moim zdaniem, ryzykowanie swojego zdrowia dla chwilowej przyjemności związanej z fast fashion to krok, którego nie warto podejmować.

To nie oznacza, że każda rzecz z Shein jest toksyczna. Ryzyko zależy od konkretnego produktu, materiałów użytych do jego produkcji oraz od tego, czy został on odpowiednio przetestowany pod kątem bezpieczeństwa. Dlatego konsumenci powinni zwracać uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa chemicznego, takie jak OEKO-TEX, i unikać podejrzanie tanich produktów, które mogą pochodzić z niepewnych źródeł. Świadome wybory zakupowe mogą pomóc zminimalizować ryzyko i chronić nasze zdrowie.

Tragiczne warunki pracy i wpływ na środowisko

Myślę, że przy okazji tego artykułu, należy wspomnieć, że produkcja ubrań w fabrykach SHEIN wiąże się nie tylko z wykorzystywaniem toksycznych substancji, ale również z nieetycznymi praktykami wobec pracowników. W wielu przypadkach pracownicy otrzymują minimalne wynagrodzenie i pracują w bardzo trudnych warunkach, co jest częścią szerszego problemu związanego z tzw. „ultra-fast fashion”. Taki model biznesowy wymusza na fabrykach produkcję w zawrotnym tempie, często kosztem zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, co jest poważnym naruszeniem praw człowieka.

Dodatkowo, Shein jako firma specjalizująca się w bardzo szybkiej modzie, przyczynia się do znacznego zanieczyszczenia środowiska. Produkcja tekstyliów na tak masową skalę prowadzi do nadmiernego zużycia zasobów naturalnych oraz powstawania ogromnych ilości odpadów tekstylnych. Odpady te, często trafiające na wysypiska w krajach rozwijających się, przyczyniają się do degradacji środowiska i potęgują globalne problemy związane z gospodarką odpadami​. 

Jak się chronić przed toksycznymi ubraniami?

  1. Wybieraj certyfikowane ubrania, np. z oznaczeniem OEKO-TEX.

  2. Wybieraj takie materiały jak : bawełna organiczna, len, tencel/lyocell, wełna merynosowa.
  3. Przed pierwszym założeniem, pierz nowe ubrania, aby usunąć część chemikaliów.
  4. Unikaj fast fashion – Wybieraj jakość i trwałość zamiast szybkiej mody, która może szkodzić Twojemu zdrowiu i planecie.

Źródła:
  1. Ettinger, J. (2022, 28 listopada). Shein Adds to Its Woes As Toxic Chemicals On Clothing Exceed Legal Limits. The Ethos. Dostępne na: https://the-ethos.co/shein-toxic-chemicals-on-clothing-greenpeace/
  2. Greenpeace International. (2022, 23 listopada). Taking the shine off SHEIN: Hazardous chemicals in SHEIN products break EU regulations. Dostępne na: https://www.greenpeace.org/international/press-release/56979/taking-the-shine-off-shein-hazardous-chemicals-in-shein-products-break-eu-regulations-new-report-finds/
  3. Throl, C., Baier, H., & Pompalla, H. (2024, 8 sierpnia). Shein: Schnäppchen im Test stecken teils voller giftiger Chemikalien. Öko-Test Magazin. Dostępne na: https://www.oekotest.de/kosmetik-wellness/Shein-Schnaeppchen-im-Test-stecken-teils-voller-giftiger-Chemikalien_14755_1.html.
  4. Pałasz, P. (2024, 2 lutego). Toksyczna moda z SHEIN. Ekoetos. Dostępne na: https://ekoetos.pl/toksyczna-moda-z-shein/
error: Treść jest chroniona prawami autorskimi i nie może być kopiowana bez zgody autora