grafika przedstawiająca żółtą bakterię na zielonym tle, z napisem w środku "bacteria", w nawiązaniu do tematu wpisu "czy bakterie powodują endometriozę"

Czy bakterie powodują endometriozę? Fusobacteria pod lupą

Teorii powstawania endometriozy jest już kilka, mimo to nadal przyczyna powstawania choroby nie jest jednoznaczna. Pojawiły się ostatnio nowe badania, które mówią o kolejnej możliwej przyczynie. Nowe odkrycia dotyczące roli Fusobacteria, dają nadzieję, że w przyszłości endometrioza zostanie lepiej poznana. W dalszej części tekstu, wytłumaczę o co dokładnie chodzi i czy naukowcom udało się odkryć, czy bakterie powodują endometriozę.

Naukowcy badali, czy bakterie powodują endometriozę

Japońskie badania przeprowadzone na próbie 155 kobiet [1] ujawniły nowe fakty, które potencjalnie mogą rzucić światło na rozwój endometriozy. W centrum tych badań znajdowały się bakterie z rodzaju Fusobacteria, które stanowią naturalny składnik flory jamy ustnej i jelit człowieka. W większości przypadków nie stwarzają one zagrożenia i pozostają w organizmie bez wywoływania infekcji.

Jednak niektóre szczepy Fusobacteria mogą spowodować ropnie w jamie ustnej lub zapalenie otrzewnej, zwłaszcza u osób z osłabionym układem odpornościowym. Te same bakterie mogą być obecne zarówno w okolicach narządów płciowych kobiet, jak i w otrzewnej [2].

W ramach badania uczestniczki zostały podzielone na dwie grupy: kobiety cierpiące na endometriozę i zdrowe kobiety. Następnie pobrano próbki tkanek i przeprowadzono analizę składu bakteryjnego. Naukowcy odkryli, że aż 64 procent próbek tkanek od kobiet z endometriozą było zasiedlonych przez bakterie z rodzaju Fusobacteria, podczas gdy u zdrowych kobiet obserwowano to jedynie w mniej niż 10% przypadków. To odkrycie skłoniło badaczy do sformułowania hipotezy, że te bakterie mogą być powiązane z rozwojem endometriozy. W celu potwierdzenia tej tezy przeprowadzono dalsze eksperymenty.

dwóch naukowców w laboratorium, jako nawiązanie do naukowców badajacych czy bakterie powodują endometriozę

W trakcie tych badań naukowcy wyizolowali Fusobakterie i wprowadzili je do tkanki macicy. Okazało się, że te bakterie sprzyjają wzrostowi, przyczepianiu się i migracji nieruchomych komórek tkanki łącznej macicy, zwanych fibroblastami. Dodatkowo, wykazano, że Fusobacteria mogą wywoływać stan zapalny. W obecności tych bakterii fibroblasty przekształcały się w miofibroblasty, które odgrywają rolę w procesie tworzenia blizn. Podobne efekty zaobserwowano także w późniejszych eksperymentach przeprowadzonych na myszach.

Wyniki badań wykazują, że rozwój ognisk endometriozy był istotnie częstszy u myszy zakażonych niż u niezakażonych. Ponadto ogniska te rozprzestrzeniły się na większym obszarze. Późniejsze leczenie antybiotykami było w stanie zmniejszyć nie tylko ekspansję, ale także wielkość tych ognisk [3]. Obecnie to powiązanie wymaga dalszych badań w przyszłości, aby potwierdzić ewentualny korzystny efekt antybiotykoterapii. Istnieje zatem możliwość, że Fusobacteria, lub przynajmniej niektóre ich podtypy, mogą odgrywać rolę w rozwoju endometriozy. Aby jednak dokładnie zrozumieć rolę tych bakterii, konieczne są dalsze badania i analizy.

Źródła:
  1. Muraoka A, Suzuki M, Hamaguchi T, Watanabe S, Iijima K, Murofushi Y, Shinjo K, Osuka S, Hariyama Y, Ito M, Ohno K, Kiyono T, Kyo S, Iwase A, Kikkawa F, Kajiyama H, Kondo Y. Fusobacterium infection facilitates the development of endometriosis through the phenotypic transition of endometrial fibroblasts. Sci Transl Med. 2023 Jun 14;15(700):eadd1531. doi: 10.1126/scitranslmed.add1531. Epub 2023 Jun 14. PMID: 37315109.
  2. Psychrembel Online: Fusobakterium https://www.pschyrembel.de/Fusobakterium/K08B5. [Data dostępu: 03.10.2023].
  3. Deutsche Apotheker Zeitung: Fusobakterien: Könnte Endometriose auch bakterielle Ursachen haben? https://www.deutsche-apotheker-zeitung.de/news/artikel/2023/06/16/fusobakterien-koennte-endometriose-auch-bakterielle-ursachen-haben. [Data dostępu: 03.10.2023].