Dermatoskop jest specjalnym urządzeniem, za pomocą którego badane są zmiany skórne. Wykonanie takiego badania jest całkowicie bezbolesne i trwa kilka minut. Czym jest dermatoskop i jakie zmiany skórne nim są badane?
Czym jest dermatoskop?
Dermatoskop, jest niewielkim urządzeniem medycznym, który swoim wyglądem może przypominać lupę z dołączoną latarką. Zastosowanie tego urządzenia, pomaga powiększyć kilku, a nawet kilkunastokrotnie wybraną zmianę na ciele. Powiększony obraz, pozwala sprawdzić dokładny kształt, kolor czy głębsze warstwy znamion.
Czym jest dermatoskopia?
Dermatoskopia jest to nazwa badania do którego używany jest dermatoskop. Dermatoskopia bada znamiona takie jak:
Znamiona
Pieprzyki
Badanie dermatoskopowe jest bezbolesne, natomiast może okazać się bardzo ważnym badaniem. Kilku minutowe badanie, pozwala zobrazować zmianę na naszym ciele, a także może wykluczyć lub wykryć czerniaka skóry. Wczesne wykrycie czerniaka, ma ogromne znaczenie, ponieważ można go całkowicie wyleczyć.
Wskazaniem do wykonania badania z użyciem dermatoskopu są:
Piegi
Znamiona
Osoby po poparzeniach słonecznych
Osoby nagminnie opalające się
Rak skóry w rodzinie
Naczyniaki
Brodawki
Zmiany skórne: Co powinno nas zaniepokoić w wyglądzie znamion na skórze?
Każdy z nam ma na swoim ciele pieprzyki, znamiona czy piegi. Większość osób nie zwraca na nie uwagi, inni natomiast starannie obserwują swoje ciało. Warto obserwować swoje ciało, i w porę zauważyć nieprawidłowości które się mogą pojawić. Zaniepokoić nas powinno:
- Szybkie pojawienie się nowych znamion
- Szybkie rośnięcie zmiany skórnej
- Łuszcząca się zmiana skórna
- Nieregularne kształty
- Swędzenie
- Krwawienie
- Kolor jest niejednolity lub zmienny
- Zaczerwienienie
- Ból
- Obrzęk
Jeżeli zauważysz takie nieprawidłowości, nie zwlekaj z wizyta u dermatologa. Podczas takiego badania, lekarz za pomocą dermatoskopu, zbada wszystkie zmiany skórne. Bardzo ważne jest, dokładnie zbadanie nawet najmniejszych i najbardziej ukrytych znamion. Jest to czasochłonne badanie, w przypadku dużej ilości znamion, jednak warto raz w roku poświecić godzinę lub dwie na wykonanie badania, które być może w porę wykryje nieprawidłowości.
Jak ocenia się znamiona skórne?
Do oceny zmian skórnych, opracowano specjalna skalę Glasgow, która zawiera 7 punktów:
- powiększenie zmiany skórnej
- inny kształt
- zmieniony koloru
- stanu zapalnego
- sączenia, krwawienia ze zmiany lub widoczny strup
- zaburzenia czucia
- wymiar powyżej 7 mm
oraz schemat ABCD(E)
- A – asymetrię zmiany, niesymetryczne rozłożenie
- B – nierówny brzeg, poszarpany, posiadający zgrubienia wcięcia lub wypukłości
- C – niejednolity kolor
- D – średnicę powyżej 6 mm
- E – ewolucja w czasie, widoczna dynamika zmian
Dermatolog, w trakcie badania znamion najczęściej używa dermatoskopu. Jednak można również, zastosować wideodermatoskopu, który działa podobnie jak dermatoskop. Wykonane badanie, dzięki najnowszej technologii, pozwala zapisać badanie danego pacjenta w pamięci urządzenia, i porównać je przy kolejnej wizycie. Monitorowanie zmian, powinno być dla każdego z nas ważnym badaniem, bez względu na to ile znamion posiadamy, oraz tego czy sami je obserwujemy czy też zostawiamy to specjalistą. Raz w roku, wykonane badanie, może zwiększyć szansę na całkowite wyleczenie nowotworu skóry.
Opracowanie: Dr n. med. Katarzyna Osipowicz, lekarz dermatolog